Krajina plná stínů

24. prosince 2013 v 15:32 | Eliza |  Recenze knih
Tak jsem se rozhodla psát recenze knih. No, jednou k tomu musela dojít, vzhledem k mému knihomolství xD Snad vám můj názor něco přinese ;)

Název knihy: Krajina plná stínů
Originál: Shadowland
Autor: Meg Cabot
Série: Mediátor - 1. díl

České vydání: Knížní klub, 2004
Překlad: Jana Jašová
Formát: Vázaná, 192 stran

Žánr: Fantasy, young-adultAnotace: Svět šestnáctileté středoškolačky Susannah se hemží duchy, zbloudilými dušemi, které potřebují pomoc, aby se dostaly do "země stínů". Pomoci jim mohou "mediátoři", lidé se schopností zesnulé vidět a hovořit s nimi. Suze je jinak normální 16letá středoškolačka, která se musí vyrovnávat s matčiným sňatkem, přírůstkem tří nevlastních bratrů, stěhováním z New Yorku do Kalifornie a změnou školy...


Postavy: Postav je v knize požehnaně, proto vypíchnu jen ty, podle mě, nejdůležitější.
Hlavní je Susannah Simonová, mediátorka. Šestnáctiletá holka, dost rázná, sympatická a nenechá si nic líbit. V něčem si sama připadá pozadu, ačkoliv rozhodně není ošklivá, spíš naopak. Je zvyklá si všechno řešit po svém, i když je to někdy na hranici zákona, nebo minimálně na hranici normálního chování.
Novou nejlepší kamarádkou Suze je Cee-Cee, albínka, ne zrovna dvakrát hezká. Ačkoliv vypadá vcelku nevinně, třímá v ní ďáblík. Dokáže zjistit všechno o všech, dokáže se o sebe postarat, ačkoliv patří mezi outsidery. Je ale hodná a dobrá kamarádka. Šéfredaktorka školních novin.
Další postavou je Jesse, duch, který už pár set let obývá dům, do kterého se Suze se svou mamkou nově nastěhovala. Je velmi pohledný, má specifický smysl pro to, co je správné, je snad až příliš starostlivý a hodný. Bydlí u Suze v pokoji.
Poslední postavou, která stojí za zmínění je otec Dominik, kněz, který působí na škole Suze jako ředitel. Je dobromyslný, ale jelikož je to kněz, má na mediátorství trochu jiný náhled než Suze, jelikož je sám mediátorem. Má nervy z oceli, i když někdy si k tomu musí pomáhat.

Děj: Suze se se svou makou stěhuje do Kalifornie, za jejím otčímem a třemi nevlastními bratry. Mají i nový dům. A z něj, respektive z jeho obyvatele, který byl tak nějak součástí balení, není moc nadšená.
Tím méně jí těší, když v její nové škole straší dívka, Heather, která je agresivnější než všichni duchové, se kterými se Suze do té doby setkala. Navíc se snaží zabít svého bývalého přítele, který se Suze zdá více než sympatický...A ředitel její nové školy je jako ona: mediátor.
Zvládne i tentokrát Suze všechno sama, nebo bude potřebovat pomoc svých nových přátel?

Ukázka: Hlava se nehlučně odloupla, na okamžik zůstala viset ve vzduchu; vypadalo to, jako by se její soucitný, chápající výraz změnil v démonický škleb. Stála jsem jako přimrazená a pozorovala, jak záblesky reflektorů osvětlují mohutnou hlavu Otce zakladatele… která náhle začala prudce klesat k zemi.
Letěla na mě tak rychle, že se stala jen šmouhou na noční obloze, jako kometa, nebo-
Neměla jsem čas myslet na to, co dalšího mi připomíná, protože v dalším okamžiku mě něco tvrdého uhodilo do žaludku a srazilo mě na zem. Ležela jsem na zádech a zírala nahoru na oblohu. Noc byla tak temná a hvězdy tak chladné a vzdálené a-
"Vstávej!" křikl na mě mužský hlas. "Kdo tvrdil, že to zvládneš?"

Můj názor: Tahle kniha má jasnou nevýhodu: nepřitažlivý obal. Kdybych jí jen tak viděla v regálu, vůbec bych si jí nevšimla. Ale tak nějak ke mně z knihovny doputovala, sama ani nevím jak a já se do ní začetla. Musím říct, že je to jedna z těch knižních sérií, která by si zasloužila více pozornosti, než má, ale možná je to tak dobře.
Knihy jsem skutečně hltala, nejsou tak tlusté a mají spád. Suze je drsňačka a já jsem se do ní docela vžila. Navíc duchové jsou nyní ještě poměrně originální téma, v době upírů a vlkodlaků, děj není přeplácaný nějakými podobnými potvorami a vše je v knize vysvětleno, čtenář se neztrácí, navíc, známá autorka Meg Cabot rozhodně ví, co dělá a dokáže čtenáře udržet v napětí. Vřele doporučuji.

Hodnocení: 9/10 (protože vždycky je co dolaďovat, i když tahle kniha má k dokonalosti opravdu velice blízko)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kačíí Kačíí | Web | 25. prosince 2013 v 14:15 | Reagovat

Pěkná recenze.... :-)  :-)
Knížku jsem četla a ráda bych si přečetla další díl, jenže se už moc nedá sehnat a v knihovně kam chdím je taky nemají, takže smůla, jinak s tím obalem souhlasím, je opravdu nehezký :D :-)  :-)

2 Milča Milča | Web | 26. prosince 2013 v 21:41 | Reagovat

Z této edice jsem četla všechny a ani nevím, která z nich je nejlepší! :D
Všechny jsou skvělé! :D

3 kíík :D kíík :D | Web | 30. prosince 2013 v 17:34 | Reagovat

já tu knihu sice neznám ale mohla by být zajímavá :-)možná si to přečtu :-)

4 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 2. ledna 2014 v 18:02 | Reagovat

Ou :D
Slyšela jsem o ní (GÓL!!!!) ale ještě jsem ani nemyslela, že bych si jí půjčila :D
Děkuju ta motivaci - krásná recenze :D

5 klub-mladych-umelcu klub-mladych-umelcu | 3. ledna 2014 v 16:11 | Reagovat

Ahoj, jen ti chci říct, že oficiálně patříš do Klubu Mladých Umělců. :)
Milča

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama