V šedých tónech

23. dubna 2014 v 13:43 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: V šedých tónechV šedých tónech
Originál: Between Shades of Grey
Autor: Ruta Sepetys
Série: -

České vydání: CooBoo, 2013
Překlad: Eliáš Petr
Formát: Vázaná, 288 stran

Žánr: Historický YA román

Anotace: Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

Postavy: Hlavní postavou je patnáctiletá Lina. Je to dívka jako vy nebo já. Umí krásně kreslit, miluje výtvarné umění a svou celou rodinu. Je klidná, poměrně nekonflitní. Ale je zvědavá a nebojí se říkat pravdu. Taková malá partyzánka, tak říkají přátelé jejího otce. Jenomže pak ji sověti seberou a rázem musí trochu poupravit sv návyky. Během celé knihy je Lina naprosto uvěřitelná postava, je živá, skitečná a na nic si nehraje. Bojuje o vlastní život i o životy své rodiny a je to jedna z těch postav, kterou bych chtěla potkat a potřást jí rukou za to, jak úžasná a statečná byla.
Dále tu máme Lininu maminku. Silná žena, milující manželka a matka. Je odvážná, hrdá a hlavně ochotná udělat pro rodinu cokoliv. Rozhodně to není nějaká postava odsunutá na vedlejší kolej, má dost prostoru a zaujme svými postoji.
Nakonec Linin bratr (omlouvám se, ale jména už si s takovou jistotou nepamatuji a nechci lhát). Na svůj věk, tuším 11 let, je vzrálý, ale samozřejmě je v něm ještě naivní kus dítěte, který se během knížky přetváří v budoucího muže. On asi prodělá největší vývoj během knihy. Z dítěte na mladého muže, který statečně bojuje a stará se o sv blízké.
Ještě si dovolím zmínit Andriuse a jeho matku. To, co udělala ona, by jen tak někdo podle mě neudělal. Mateřská láska. A Andrius...Drzý, silný a kurážný. Nelze ho nemilovat.

Děj: Linu a její rodinu sebere sovětská tajná policie a odveze je na Sibiř do pracovních táborů. Lina s rodinou a dalšími lidmi cestuje vlakem neskutečnou dálku za příšerných podmínek a za hrozného zacházení sovětské policie. Smrt, vši, hlad a žízeň jsou na denním pořádku, stejně jako všichni spolucestující nejsou nesobečtí a příjemní. Objevuje se zde pravá povaha lidí v takové situaci a každý charakter, každá postava stojí za to, aby se nad ní člověk zamyslel. Mrzout, pesimista, relatista, matka, která udělá pro svou rodinu vše a tak jedinci, kteří jsou moc slabí na to, aby tohle všechno přežili. Ne všichni jsou dost silní a někteří byli doslova vytrženi z prostředka svého života a vrženi do toho, který může snadno skončit smrtí. A na Sibiři lidé také soucit nemají a tam už jde i o diplomacii a nadání, která člověk má či tají a která mu mohou pomoci buď přežít, nebo zemřít. Jídlo má cenu zlata a všechno se dá prodat. I když jde o to, co člověk nikdy prodat nechtěl.
Nakonec jde vlastně jen o jediné - přežít a zachovat si přitom svou duši. Někomu se to podaří. Někdo zemře s ní, někdo bez ní a někdo ztratí tolik, že už nakonec na ničem nezáleží. Jsou tu srovnány neskutečné rozdíly. Jak chudí v nuzných podmínkách pohlíží na někoho, kdo má všechno a co se často skrývá za tím zdánlivým bohatstvím. Spousta věcí z této knihy lze aplikovat i na běžné denní události, co se nám dějí.
Aniž bych vás připravila o zážitek z děje, můžu vám prozradit pár věcí: když si myslíte, že už je dost hrozně, může být hůř. Shippeři dostanou prostou pro naději i duševní smrt a lidi tu fakt umírají.
Co je špatného na této knize? Pokud nemáte rádi historii a jste odpůrci čehokoliv o druhé světové válce, nebo rádi žijete ve zkreslené představě, že to bylo jenom pošťochování mezi národy, nečtěte to, protože tohle vám ideály dokonale zbortí. Litva se potácela mezi Hitlerem a Stalinem a nejen ona. Tyto státy prakticky zanikly během druhé světové války a ještě dnes jsou v srdcích obyvatel jizvy, které se nezacelí. Odmítáte lidskou krutost, v každém je kus dobra? Možná, ale když se seznámíte se sovětskými vojáky, začnete o tom dost pochybovat.
Příběh je to drsný. Je zde láska i naděje, ale co vidím já je hlavně ten velmi drsný podklad k tomu všemu. A ten je možná pro někoho hůře zpracovatelný.

Ukázka: Ukázku najdete na stránkách knihkupectví Neoluxor, jelikož já už jsem knihu musela vrátit do knihovny, za což se omlouvám: KLIK

Můj názor: What?! Co?! PROČ?! Nééééé! TOHLE NENÍ KONEC.
Shrnutí mých pocitů v aktuální verzi. Teď si představte, že umíráte na knihu a sedíte v autobuse, který je nacpaný lidmi a nemůžete se ani rozbrečet. Hrůza.
Takhle knížka mě chytla do svých spárů a nepustila. Půjčila jsem si ji hlavně kvůli oddechovému čtivu a abych si přečetla i něco jiného než fantasy. Jasně. Oddech.
Tahle knížka vás donutí přemýšlet. I když nechcete. Co by se stalo mě, kdybych byl ve stejné situaci? A co si vlastně myslí ten, či onen, co prožili, že jsou takoví, kde žili? Odkud je vytrhli? Zamilujete se do postav a musíte je nechat jít. Když už vše vypadá nadějně, odejde to do kopru. I ty postavy, které nesnášíte, začnete milovat. A pak vám je zabijou. Hezké, že? A povědomé. Tak tady se máte na co těšit.
Ale i k té pozitivní stránce: Knížka vážně hezky představuje Litvu jakžto domov lidí, kteří tohle prožili a také hrdost národa. Ukazuje se, co člověk všechno vydrží se vztyčenou hlavou, co dokáže přežít a že si lidé dokážou pomáhat i s tím málem, co mají. A že i v té nejhorší chvíli, kterou si dovedete představit, se dá najít kousek štěstí.
Pokud tomu uvěříte, stanou se zázraky.
Nechci říkat, že vám tak knížka změní život. Ale mě osobně změnila náhled na něj a i teď, pár týdnů po tom, co jsem ji dočetla, si přesně pamatuji pocity, které jsem zažívala a jednu konkrétní postavu, která se mi nesmazatelně vryla do paměti.
Uhádnete, jaká to je?

Hodnocení: 11/10, protože 10 je málo. A kdybych mohla, dám těch bodů nespočet. Skvělá kniha.

Zajímavosti:
Autorka knihy poslala vzkaz českým čtenářům:


A ke knize vyšel tak soundtrack, který najdete zde (mám ho stažený, je to asi 9 písniček a funguje to :D): KLIK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 26. dubna 2014 v 23:54 | Reagovat

Na tuhle knížku si brousím zuby už nějakou dobu, ale vždycky na ni zapomenu a pořídím si jinou. Jsem prostě trdlo! A po tvojí recenzi jsem si ještě víc jistá, že si ji musím co nejdříve pořídit! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama