Čarodějnice z Hex Hall

7. května 2014 v 16:51 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Čarodějnice z Hex Hall
Originál: Hex Hall
Autor: Rachel Hawkins
Série: Hex Hall (1. díl)

České vydání: Knížní klub, 2011
Překlad: Tereza Kolesnikovová
Formát: Vázaná, 240 stran

Žánr: Fantasy, YAAnotace: Před třemi lety Sophie Mercerová zjistila, že je čarodějka. Od té doby ji to dostalo hned do několika problémů. Její lidská matka ji podporovala jak jen to bylo možné a radila se s jejím otcem - nepolapitelným evropským čarodějem - jen v těch nejakutnějších případech. Avšak když Sophie na školním plese přiláká nepovedenými čáry až moc lidské pozornosti, je to právě její otec, který rozhodne o jejím trestu: exil na Hex Hall, izolované nápravné školy pro Prodigium, nebo-li čarodějky, víly a měňavce. A jen během prvního dne mezi dospívajícími podivíny se jí podaří dosáhnout prvních výsledků: získá tři mocné nepřítelkyně, které vypadají jako modelky; zakouká se do přitažlivého a nadějného čaroděje; děsivého ducha a novou spolubydlící, která je vůbec nejvíce nenáviděnou osobou a jediným upírem na škole. Mnohem horší je však zjištění, že na studenty útočí tajemný predátor a její jediná kamarádka je podezřelým číslo jedna. Když se však série hrůzostrašných útoků začne stupňovat, Sophie se musí připravit na největší nebezpečí ze všech: starobylé tajné společenství, které se rozhodlo zničit všechny Prodigium a především pak ji.

Postavy: Hlavní postavou je Sophie, dobrá duše, ale ne zrovna nejlepší čarodějka. Na začátku takové vyjukané kuře, ale kuráž nezapře. V druhé polovině knihy se docela pěkně vybarvuje a jako charakter mě začíná zajímat víc a víc, i když má mouchy (díky čemuž působí ovšem uvěřitelněji). Kupříkladu si nevěří, jak ve svm počínání coby čarodějnice, tak všeobecně. Líbí se mi, že má vlastní hlavu a člověk se snadno vidí v jejím jednání. Je originální a zároveň v ní najdeme takové ty typické prvky YA hrdinek, vcelku zlatý střed.
Mimo střed, a vysoko nad něj skáče Jenna, upírka, lesba a Sophiina spolubydlící. Už kvůli ní se mi vyplatilo knihu otevřít. Blond, miluje růžovou a všichni ji nenávidí. Takže ji logicky nelze nemilovat. Je tajemná, působí introvertně, ale něco v ní zároveň volá pozor, nebezpečí. Doufám, že v dostane víc prostoru, jistou část knihy se totiž ocitala mimo hlavní dění, přestože byla jeho přímou součástí.
Archer Cross. Dokonalý čaroděj s překombinovaným jménem, v jehož hlubokých očích by se dal utopit valník koťátek. Playboy s uštěpačnými poznámkami, vyskillovanými schopnostmi a velmi žádaný, jak už to tak bývá. Na začátku jsem ho slušně nenáviděla, prostředek knihy se do něj člověk postupně dostával a na konci je spousta možností ke smíšeným pocitům. Archer mi skáče od zlouna k dobrákovi a zase zpátky, ale něco v něm vás prostě nutí myslet si, že je to dobrák. Moje druhá volba hned za Jennou.
A neposlední řadě je tu kromě profesorského sboru, který je také velmi pestrý, Elodie. Taková hlavní bitch celé knihy. V první polovině, v té druhé, no...
Po linii zla a dobra taky hopsá sem a tam. Přítelkyně Archera, znáte to z Mean Girls, ti oblíbení jsou prostě spolu. Archer ji dříve nesnášel, pak najednou obrátil (Elodie s urpustností tuto skutečnost buď zapírá, nebo o ní pořádně neví). Můžete ji chtít uškrtit za to, jak se chová, nebo jak vypadá, ale neupřete jí, že rozhodně není žádná blbá neschopná barbie. To je na tom to děsivé. Potkat bych ji nechtěla. Prý nechala někoho zmizet.

Děj: Sophie z dobré vůle pomůže spolužačce s doprovodem na ples, ale trochu se to vymkne. Takže hurá na výlet do polepšovny Hecate Hall pro mládežníky Prodigia - vznešený název pro víly, měňavce a čaroděje. Samozřejmě, v tu chvíli neví, že ji tam expresně nechal doručit vlastní otec.
Sophie se nejdřív seznamuje se školou a jako by nestačila opuštěnost školních pozemků, i zdejší personál má podivné choutky děsit už v prvotních okamžicích po příjezdu. Sophiina nová spolubydlící je upír, trojka supermodel-čarodějek ji chce do svého covenu...Jak vidno, Sophie je vytížená osoba (je k tomu důvod, nebojte) a svým přístupem si zrovna nezíská zástupy přátel. Tím více si však získává přítelství čtenáře.
Postupně zjišťujeme, že upír to nemá na Hecate lehké, ani čarodějky nepřestane udivovat, co všechno se může dít kolem nich a že se dají učit i užitečné věci, aneb jak si vyčarovat šaty na ples. Nebo jak je někomu proklít, že jo. Záleží na preferencích.
Důležtým prvkem děje je rodina, spojení s vlastní minulosti. Vědět o své rodině všechno může být děsivé, ale vyplatí se to zvlášť pokud...No, nebudeme spoilerovat. Jistě přijdete sami na to, na co se příště pro sychr zeptat vaší prababičky.
Postupně příběh nabývá temnějších kontur, vyvíjí se a nezůstává jednotvárný. Samotnou mě to překvapilo. I něco krve uvidíme, o akci není nouze. A jestli čekáte něco o romantice...Ach ano, ta je tam taky. Muck.

Ukázka:
Feliciina slova se rozléhala tělocvičnou i přes všechen ten hluk. "Je... Je to čarodějnice!"
Povzdechla jsem si. "Už zase."

Ten muž se ženou něco vykřikli, aby mě varovali, a já se ze všech sil snažila vybavit si nějaké kouzlo, co co uzdravuje rány, protože mi bylo jasné, že ho budu potřebovat. Nicméně nakonec jsem vyhrkla něco jiného. Na vlkodlaka, který se na mě řítil, jsem zaječela: "Ošklivej pejsek!"

"Takže ty... ty jsi upír. Jak se ti to vlastně stalo?"
Nepodívala se na mě, ale hlas měla klidný. "Tak jako všem ostatním, potkala jsem upíra a on mě kousnul. Není na tom nic zajímavýho."

Můj názor: Knihu jsem si přečetla na doporučení kamarádky. Nahlížela jsem na ni docela skepticky, přeci jenom jsem četla různé názory na ni, ale směle jsem se do toho pustila s tím, že to nemůže být tak špatný.
A taky nebylo.
Kniha vás chytí postupně. Pokud překousnete některé pasáže, které už přežvýkal kde kdo, je to zážitek, který za to stojí. Je to dobře odstartovaná série.
Trochu mě mrzí několik věcí, které prostě musím zmínit: Cal. Když tam byl, knížka se alespoň pro mě posunula do o něco vyšší ligy. Dále je trestuhodně nevyužitá jistá rasová konfrontace mezi měňavci a vílami. Nějaké situace byly, ale dalo se toho vytřískat mnohem víc, protože při těhle scénách se člověk nejvíce ke knize upne. A také postavy, které toho byly či mohly být součástí se hned dostanou do popředí.
A jako poslední se omlouvám, ale Sophii prostě nedokážu nějak uvěřit to, co má údajné být. Uvidíme, co přinese další díl a upřímně doufám, že série jako komplet bude nakonec dávat smysl ve všech ohledech a dočkám se toho, po čem prahnu.
Knížku bych si však přečetla rozhodně znova. Když nic, je to kratší, skvělá odpočinková četba. A snad nejsem jediná, která při četbě vzpomněla na Harryho Pottera :D

Hodnocení: 8,5/10 - výhrady byly, ale kniha rozhodně stojí za přečtení ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 7. května 2014 v 19:10 | Reagovat

Tuhle knihu jsem četla, a není vůbec špatná. :) Moc se mi líbila...

Jinak, se spřátelením souhlasím, máš velmi příjemný blog. ;)

2 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 7. května 2014 v 19:52 | Reagovat

Jo, už jsem o ní hodně slyšela a chci si jí přečíst :333 :D
Mmt, co je to za žánr YA? O.o O:) xD

3 Eliza Eliza | Web | 7. května 2014 v 20:06 | Reagovat

[2]: Young adult, to je jako pro mladé dospělé, respektive pro puberťáky :D ;)

4 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 7. května 2014 v 20:07 | Reagovat

[3]: Áha! :D
Kujů :3 :D

5 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 8. května 2014 v 2:20 | Reagovat

To byla celkem dobrá série, zhltla jsem ji  ve škole při hodinách technického kreslení a dějin umění. A pěkná recenze :)

6 Calla Calla | Web | 8. května 2014 v 8:43 | Reagovat

Četla jsem všechny díly této serie a upřímně... hodně se mi to líbilo. Pěkně napsaná recenze. :)
PS: Velmi ráda si tě přidám mezi SB. :) :D

7 Kačíí Kačíí | Web | 9. května 2014 v 15:15 | Reagovat

Zatím jsem četla jen první díl a hodně mě nadchnul, mám doma už vypůjčené další dva, ale nějak se k nim pořád nemůžu dostat :/ :) Pěkná recenze :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama