Loď mezi hvězdami

9. května 2014 v 13:02 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Loď mezi hvězdamiLoď mezi hvězdami
Originál: Across the Universe
Autor: Beth Revis
Série: Vesmír (1. díl)

České vydání: CooBoo, 2012
Překlad: Petr Eliás
Formát: Vázaná, 360 stran

Žánr: Dystopie, sci-fi

Poznámka k recenzi: Trochu jsem si prošla schéma svých recenzí a trochu upravuji, zkracuji a tak. Upřímně, docela se divím, že ty šílené odstavce někdo četl.
Ale pokud se vám více líbil předchozí styl recenzí, budu ráda, když se vyjídříte do komentářů ;)


Anotace: Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby "zmrazený pasažér" na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel.
Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít. A pokud rychle něco nepodnikne, její rodiče budou další na řadě. Proto teď musí co nejrychleji rozluštit skrytá tajemství Universa. Ale na jejím seznamu podezřelých figuruje i jediný člověk, na kterém jí záleží: Syn, budoucí vůdce lodi a láska, která přišla znenadání.

Můj názor: Dystopie se nám rozmohla i na vesmír. Nicméně, počáteční nedůvěru nahradil údiv.
Kniha je už od začátku poutavě a čtivě napsaná, střídají se zde dva pohledy: pohled Syna a pohled Amy, což jsou dvě hlavní postavy, jejichž osud se propojuje.
Děj pokračuje ve svm plynulém tempu, ale my ho sledujeme střídavě. Nějaké podobné knížky jsem už četla, ale u této si s tím autorka pohrála. Vše navazuje, jak má, někdy je v jedné kapitole pouze jedna, nebo dvě věty. Podle mě je tu vidět, že kniha je napsaná se zájmem a láskou.

Emoce jsou jako u každé dobré dystopie zaručeny a pozornost bude kniha přitahovat nepřetržitě - pořád se něco děje, akce je dost, stejně jako témat na zamyšlení. Budete mít chvílemi chuť mrsknout knihu proti stěne (osobní zkušenost), ale nedělejte to. Ono to dopadne.
Dále musím nakladatelství pochválit za to, že ponechalo původní obálku. Je skvělá. Jedna z nejlepších, které jsem měla možnost v poslední době vidět a upřímně, v prvních chvílích jsem si nevšimla, že jsou na ní dvě hlavy. Vážně ne.

Oblíbila jsem si jak postavu Amy, jako uvěřitelnou, lidskou dívku s pocity, které bych v její situaci sdílela, tak Syna, ale opravdovým charakterovým pokladem byl pro mě Harley. O této postavě moc lidí nemluví, ale on byl pro mě takovým středem mezi Synem a Amy, který se krásně sledoval. Bylo v něm něco, co mě uchvátilo. Způsob, jakým přemýšlel, jeho minulost i tvořivost a dojemná, srdcervoucí touha ocitnout se mezi hvězdami. Vžila jsem se do něj, soucítila s ním a jsem ráda, že se mu splnilo jeho přání, i když to třeba bolí.

Na druhou stranu, co se mi nelíbilo byla slova "úža", "xakru" a podobně. Kniha rovněž není zrovna vhodnou půdou pro někoho, kdo rád bývá překvapen - osobně jsem záměr odhalila někdy v polovině knihy. Neříkám, že tu nejsou překvapivé důsledky a rozuzlení, ale hlavní děj není zrovna pečlivě střeženým tajemstvím. Někdy mohla být nějaká informace ponechána v záloze delší dobu, ale tohle pozoruji u hodně knížek, není to nic nového a pokud na tom opravdu nelpíte, zážitek z knihy to neovlivní.

Nad čím bych moc neuvažovala je struktura společnoti na lodi a její historie, kromě té, která je dějově podstatná. Vyvstávají tu různé otázky, na které ne vždy nalezneme odpověď. Myslím, že kdyby atuorka vystavila obyvatelstvo lodi trochu jiným podmínkám, v nichž by hrály roli vztahy s původní Zemí, udělala by lépe a více by se přiblížila smýšlení čtenáře, protože izolovanost bylo něco, co mi bránilo se vžít nejen do hlavních postav, ale také do posadky a jejích obyvatel obecně. Pokud se v tom nebudeme moc šťourat, užijeme si krásný, dystopický příběh a budeme navnaděni na jeho pokračování.

Mimo jiné, i milovníci romancí si přijdou na své. Sice ne moc, ale napětí, které mezi postavami vznikalo se mi líbilo mnohem víc než bezuzdné vášně v jiném typu literatury.
Na závěr bych řekla, že přes drobné nedostatky je kniha něčím, co se vyplatí si přečíst, pokud máte rádi tento žánr a nebráníte se sci-fi. Ocenila jsem především originální nápad.

Ukázka:
Z pohledu Syna
- Okénkem mléčného skla vidím, jak se dveře na druhé straně místnosti rozletí a pak pana Williama Robertsona, číslo sto, vsaje hvězdnatý prostor. A já vidím hvězdy, opravdové hvězdy, miliony nepatrných teček světla, jako když dítě vyhodí do vzduchu spoustu třpytek. Teď, když jsem je viděl, už mě žárovky nikdy neošálí.
Tyhle hvězdy, ty opravdové, jsou to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. Při pohledu na ně věřím, že svět mimo naši loď existuje.

Hodnocení: 9/10 - Chyběl krůček, ale některé věci by se daly udělat i lépe - kupříklad obyvatelstvo lodi, rozuzlení nebo ty výrazy.

Zajímavost: Na knize se mi opravdu líbil citát, který tam autorka umístila.
Je z písně Across the Universe, kterou napsal John Lennon spolu s Paulem McCartneym.

Láme se světlo a tančí přede mnou jako milion očí,
volají mě dál a dál vesmírem...
...můj svět nic nezmění.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 9. května 2014 v 14:08 | Reagovat

Tu knihu jsem četla, nyní jsem u jejího třetího dílu, jmenuje se Všechny barvy Země.
Mě osobně příběh naprosto okouzlil. Má to nádhernou myšlenku. I když pravda je, že "xakru" a "úža" mě štvalo vážně hodně, ale ono je to spíše chyba překladatele.
Ten citát- začala jsem se usmívat jako idiot. Jakožto fanynka Beatles jsem to poznala. Místy jde hodně vidět, že se autorka touto písní inspirovala (například to vypouštění mrtvých mezi hvězdy. Nebo název prvního a druhého dílu této trilogie- Across the universe a A milion suns).
Jinka bych jen dodala, že tato série je příšerně návyková. A nejlepší je asi první díl, protože další jsou na můj vkus hodně smutné- všechny mé oblíbené postavy umírají.
P.S.: Mě se zase zdá zajímavý charakter Oriona. Nikdy nevíme, co od něj můžeme čekat.

2 Eliza Eliza | Web | 9. května 2014 v 14:22 | Reagovat

[1]: Musím souhlasit, že Orion je taky barvitý charakter, ale nějak jsem vůči němu získala averzi, není mi vůbec sympatický, ale to nic nemění na jeho zajímavosti :)
Chystám se přečíst i další díly, dvojku už mám doma, tak snad to bude stát za to :)

3 Casion Casion | Web | 9. května 2014 v 14:43 | Reagovat

O knihe som už dosť počula a väčšina recenzií je kladná :-) Kniha síce nie je celkom môj šálok kávy, ale zrejme by ma celkom bavila :-)

4 Kate Kate | E-mail | Web | 9. května 2014 v 15:05 | Reagovat

Ten nový styl rozhodně není špatný. :) A možná je lepší. ;)
Na knihu už jsem četla spoustu recenzí, a celou sérii si chci přečíst. :)

5 Kačíí Kačíí | Web | 9. května 2014 v 15:07 | Reagovat

Překrásná recenze..!!! Knížku už mám obědnanou a dle tvého názoru je dobrá, moc se na ní těším :-)  :-)

6 protiva protiva | E-mail | Web | 19. května 2015 v 20:08 | Reagovat

Moc se mi líbí obálka knížky a to, že se jedná o sci-fi/fantasy, nebo-li můj oblíbený žánr... Chtěla jsem si knížku prvně stáhnout někde na uložtu (a případně pak si ji dodatečně koupit, když se mi bude líbit), ale zatím se mi nedaří ji najít :/ ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama