Svět knihy 2014

17. května 2014 v 17:41 | Eliza |  Zápisky
Od 15. do 18.5. se v Praze na Výstavišti kona Svět knihy, knižní veletrh, který toho může milovníkům četby mnoho nabídnout. Jakožto pražák jsem se na tento veletrh vypravila, abych se mohla cítit důležitě (jsem fakt jediná, která si tak podvědomě myslí, že tím, že je blogerka, je na těhle akcích tak nějak důležitější a zasvěcenější než ostatní? xD Ačkoliv je třeba totální břídil? :D), nakoupit si knihy a vyzvědět, co se dá :D
Takže vám přináším reportáž, jak to na tomhle veletrhu v sobotu chodilo a běželo.
Doufám, že alespoň někoho přesvědčím, aby se příští rok zastavil, pokud tak ještě neučinil ;)

P.S. Vážně je lepší přijet příští rok, protože osobně mám pocit, že v neděli jsou programy nejslabší.Poté, co jsem napůl udušena vylezla z tramvajové soupravy jsem už byla celá natěšená. Honem honem lístky, honem honem dovnitř, všechno venku se stihne při odchodu a hurá na upíry!

Abyste rozumněli, první program, kterého jsem se chtěla zúčastnit (a na který jsem dorazila, ehm, pozdě) bylo vyprávění o vampyrismu v kulturních dějinách Evropy. Přednášel, nebo si spíš si s námi o tomto tématu povídal, italský antropolog Giuseppe Maiello. Jeho čeština byla lámaná, ale rozumět se dalo a už za to jsem ho obdivovala. Vyprávěl nám o své knize (Vampyrismus a Magia Posthuma) a také o případech upírů na územi ČR i jinde. Především se zaměřoval na naši zemičku a na pro mě dosud neznámé příběhy a fakty. Také odpovídal na dotazy. Upíří tesáky jsou čistě hollywoodskou škvárou. Odmítl odpovědět na to, jestli si fakt myslí, že upíři existují a dozvěděli jsme se o upíří erekci (jako zcela vážně :D. Taky padlo něco o lesbických upírkách). Pak pokřitl tajemným zaříkadlem dvě nejnovější knihy spisovatelky L.K.Hamillton (jajííí) a rozešli jsme se. Informace i zážitek. Ještě že na tom nebyli rodiče xD

Poté jsem se jala prozkoumávat stánky. Vydání knihy vlastním nákladem, cestopisy (kde jsem MUSELA sejmout jeden o Paříži), učebnice a celému pravému křídlu vévodil obří stánek Albatrosu. Zavítala jsem tam a byla v pokušení ho vykrást. Spousta knih, teda hlavně Divergence a její dva další díly (vážení, Divergenci jsme četla, film viděla, mám to ráda, ale čeho je moc...).

Střední hala byla plná, jako každý rok, cizojazyčných knih, letos hlavně maďarských, jelikož je Maďarsko hostem ročníku. Tam jsem se moc nezdržovala, přeci jen, abych mohla číst cizojazyčnou knížku, potřebuju na to mít schopnosti a ty mám jen u angličtiny. Buď jsem hledala špatně, nebo tam nebyla, každopádně jsem na ní nenarazila. Ale pokud vás zajímají cizí kultury, tak si tam najdete svoje. Stánek tam mělo například i Thajsko nebo Izrael. Obrázkové knihy se mohou líbit i těm, kteří jazyk neovládají, ale ty nejsou všude.

Levé křídlo bylo zase jinčí kafe. Vybavte si nakladatelství, jakékoliv. Bylo tam. Byly tam všechny. I ty, o kterých jsem ještě neslyšela. Nebo tak jednou. Ohromné slevy. Celý regál se Stephenem Kingem, obrovský stánek Knížního klubu...
K němu se váže historka. Bylo tam hafo lidí, takže se prostě pomalu postupovalo jako kačenky kolem regálů. Koukala jsme na knihy, přemýšlela, co si pak v knihovně půjčím (protože ačkoliv slevy byly, na ty dobré knihy tak max 50 Kč) a u Nástorojů smrti něco slyším.
D1: "Koukej koukej!"
D2: "Co?"
D1: "Nástroje smrti. To si kup, je to fakt dobrý."
D2: "Ale on je i film, ne? To nebudu číst." - První strike. Tohle mi řekněte a máte problém. Zatla jsem zuby. Nebudu jim nadávat před tolika lidma.
D1: "Jo no, je, ten je taky dobrej."
D2: "Slyšela jsem, že je lepší než knihy." - Druhý strike. Film je v minimech případů lepší než kniha a říkejte si co chcete. Může být jiný, ale nebude lepší než originál. Už vůbec ne Nástroje smrti.
D2: "Navíc film vyšel dřív, to vím jistě!"
Třetí strike, vzhledem k tomu, že jsem knihu četla, když mi bylo 11 (před pěti lety). To už jsem se fakt neudržela, otočila jsem se a řekla jim, že knihy byly stoprocentně dřív a jsou skvělý (mooožná jsem to spíš zavrčela). Pak jsem se prodrala davem, rudá jak čínský ohnivý drak.
S tou...holkou, která tohle říkala, tam byla i kamarádka, která jí tvrdila, že knihy byly dřív a že si to má koupit. Jako obdivuju buď flegmatismus, nebo sebeovládání. Na jejím místě už bych jí asi jednu natáhla. Knihy jsou obrovská součást mého života a jakmile někdo říká tohle, tak neznám bratra.
(Pokud by na blog náhodou zavítala ona dotyčná osoba a cítila by se uražena, pouze podotknu, že pokud nemáš ráda knihy, běž do kina, ne na veletrh. Nebo to, pro lásku boží, aspoň neříkej nahlas v narvaným stánku.)

Jelikož jsem tou dobou pěnila, obešla jsem si ještě pár stánků, pobrala náruč edičních plánů od všech možných nakladatelství a šla lovit ve slevách. To mě uklidnilo. Pro změnu jsem narazila na lidi, kteří si kupovali náruč knih, na prodavače, kteří dokázali ocenit dobrý vkus a po celém areálu chodili postavy z Hvězdných válek, nebo jejich cosplayeři když to tak řeknu. Princezna Leia a Luke Skywalker mi vyloudili úsměv na tváři. To se pak člověk nemůže zlobit.

V pořadí druhý program, kterého jsem se zúčastnila, byl rozhovor s Terezou Janišovou, autorkou série Erillian. Příznám se, sérii jsem nečetla, ale po tomhle tak rozhodně učiním.
Tereza výborně mluvila, měla slovní zásobu, byla upravená, působila znale a přátelsky. Odpovídala, kde bere inspiraci na prostředí svých knih (viktoriánská Anglie, secese a první republika), dozvěděli jsme se, co studuje (architekturu) a že postavy v jejích knihách maj předobraz ve skutečných lidech. Dost mě to zaujalo. Za její hlavou se promítal trailer na její poslední díl Erillianu (asi ne úplně poslední, ale poslední zatím vydaný). Ten vytvořil i její dobrý kamarád a ilustrátor jejích knížek. Hezká atmosféra. A do toho jsem baštila skořicovou placku, takže jsem byla spokojená :D.

Co říct na závěr? Příští rok přijeďte, pokud máte rádi knihy, nebo vás zaujme program na stránkách Světa knihy. Je to fakt zážitek, být obklopen tím vším, na programech se dozvíte něco nového, koupíte knihy s obřími slevami (jako kniha za 50 Kč?) a nabijete se takovou tvůrčí energií. Já hned po příchodu domů sedla a píšu tenhle článek, jako, když to nakoplo mě, tak každýho xD
Třeba se příští rok sejdeme :) Doufám v to ;) A pokud mě někdo viděl dneska, klidně řekněte :D Pokecáme :D (Pro případnou identifikaci: Ano, jsem skutečně to individuum v červenočerné bundě xD).

A ještě třešinka:
Co jsem si odnesla ze Světa knihy já :D
- Pijou mi krev - Kimberly Pauley - 39,-
Pořád jí někde vidím. Za tuhle cenu i kdyby byla špatná, jakože podle kamarádky prý není, mi to stálo. Není tlustá, takže jí přelouskám a určitě napíšu recenzi.

- Noční směna - Cassie Alexander - 50,-
Na doporučení Keisu. Měla jsem jí v merku, teď je doma :D

- Anita Blake: Cirkus Prokletých (3. díl) - 195,-
Srdcovka. Z prvních dílů nejlepší a nejzáživnější. Anita a předevím Jean-Claude se mnou jsou už dlouho a zatím nemám doma ani jednu knihu série. První tři byly kolem dvou stovek, vybrala jsem si tenhle. Jsou na nich nové obálky. Nevím, co říct, líbily se mi i ty abstraktní původní, tyhle zobrazují postavy a vzhledem k tomu, že jsou na obálkách postavy zobrazeny DOCELA podle mých představ a popisů v knížce, nestěžuju si xD

- Člověk Jágr - 0,-
Jsem odpovídala Knihcentru na otázky a vybrala si zdarma Jardu xD Tohle recenzovat nebudu xD Jen kdyby byl fakt velký zájem a o tom pochybuju xD

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 17. května 2014 v 19:47 | Reagovat

Chtěla jsem tam taky jet... Ale já nejsem z Prahy a mám to pořádnej kus cesty, takže z toho nic nebylo ani nebude :-(
A ty knížky jsou dobrý, za takovou cenu :D

2 Eliza Eliza | Web | 17. května 2014 v 20:00 | Reagovat

[1]: Neveš hlavu, třeba se to jednou podaří :) Budu moc držet palce :)
A ty knížky jsou :D Jako, přiznám, kromě té Anity bych si je asi jinak nekoupila za plnou cenu, spíš půjčila.

3 Casion Casion | Web | 18. května 2014 v 11:26 | Reagovat

Žiaľ, na takúto akciu sa nedostanem (aspoň nie do Prahy :D), ale muselo to tam byť veľmi zaujímavé :-)
Čo sa týka tvojho zážitku ohľadom tých kníh a filmu, zachovala si sa správne :D Ja by som im tam od pľúc zrejme niečo povedala :-)
A knihy, ktoré si si kúpila vyzerajú skvele :-)

4 Kikča Kikča | E-mail | Web | 18. května 2014 v 16:46 | Reagovat

Já tam jet chtěla ale jaksi jsem zapoměla, kdy to je xDD Ježiši sem já to ale střevo..
Hej třeba se tam můžeme přístí rok sejít, co říkáš? :-D Já bych tam docela ráda jela.. A hlavně vykoupila půlku stánků xD
Ne vážně by jsme se mohli třeba i dohodnout :-D a Třeba i s více lidma, byla by prdel a pokecali by sme xD já to mám do prahy asi cca. 45 minut, což není tolik.. :-D

Jo a naprosto souhlasím, knihy jsou mnohem lepší než film... Jelikož se tam toho dozvíš mnohem víc než ve filmu, kde půlka chybí ... ._.
Ta holka je vážně pitomá... Nemusela to aspoń říkat tam.. nebo tam nemusela vůbec chodit, když už...

5 Eliza Eliza | Web | 18. května 2014 v 18:46 | Reagovat

[4]: Já si taky myslím, že uspořádat takhle sraz blogerů by nebylo vůbec špatný :) Jasně, že asi někdo kdo to má dál by dojet nemohl, ale je to dobrý nápad :) Snad se nám ho příští rok podaří realizovat, byla bych moc ráda :)

6 Kikča Kikča | E-mail | Web | 19. května 2014 v 17:23 | Reagovat

[5]: To já taky, ale musíme se nějak dohodnout.. :-D no ale zatím času dost.. :-)

7 Anika Rodriguez Anika Rodriguez | E-mail | Web | 19. května 2014 v 18:37 | Reagovat

Bohužel zase Praha :( Chtěla jsem, ale od nás je Praha celkem krutě vzdálená. Jako fanouška Cirque du freak mě okamžitě zaujal Cirkus prokletých. Třeba s k ní jednou dostanu.

PS: Byla jsi nominována na Bloger TAG. O co jde asi víš a otázky najdeš zde na adrese. Budu ráda když nám pomůžeš rozšířit náš TAG dále :)

http://ajika-and-story.blog.cz/1405/bloger-tag-nominace

8 Mayline Mayline | Web | 20. května 2014 v 21:46 | Reagovat

Super! :) Mrzí mě, že jsem nebyla na světu knihy, ale příští rok určitě půjdu! ;)

9 Kate Kate | E-mail | Web | 26. května 2014 v 19:21 | Reagovat

Jen napiš, o čem ten Jágr byl, já hokej miluju. :D
Jinak, taky jsem chtěla jet, snad mi to příští rok vyjde. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama