Horror School: Šílený profesor (RC)

6. září 2014 v 10:21 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Šílený profesor
Originál: Professor Gargoyle
Autor: Charles Gilman
Série: Horror School (1. díl)

České vydání: Fragment, 2014
Ilustrace: Eugene Smith
Překlad: Drahomíra Michnová
Formát: Vázaná, 128 stran

Žánr: Fantasy, Horor, DětskáAnotace: Na téhle základní škole se dějí divné věci. Ze šatních skříněk vyskakují krysy. Žáci se záhadně ztrácejí. Školní knihovna je bludištěm tajných chodeb. A učitel biologie se chová velice, velice zvláštně.
Robert Arthur věděl, že přestoupit na jinou školu nebude nic jednoduchého, ale tohle je na pováženou! S pomocí nových, poněkud neobvyklých kamarádů zjišťuje, že se toho ve škole děje víc, než je na první pohled patrné. Dokáže ta tajemství odhalit dřív, než bude pozdě?

Můj názor: Tahle knížka mě zaujala, když jsem viděla měnící se obrázek na jejím obalu. Jsem prostě jako malá. Byla navíc tenká, tak jsem si říkala, že jí vyzkouším, přečtu a když se mi nebude líbit, při nejhorším to nebude moc stránek, před které se budu muset prokousat. Ale byla jsem překvapená a jak.


Kniha je určená dětem od 11 let, jak je napsáno vzadu. Mě je 16 a knížka se mi líbila. Ačkoliv některé pasáže jsou vskutku dětské (hlavní hrdina své mámě říká, respektive o ní neustále přemýšlí jako o mamince) a trochu zjednodušené, pokud to člověk zkousne a nebere to moc vážně, je to příjemný oddechový příběh, který rychle a svižně utíká, také kvůli nedostatku prostoru pro natahování, když to tak řeknu. Myslím, že víc stran by knize spíše uškodilo, autor svůj potenciál dost dobře rozvinul na menším počtu stran.

Celý děj nás uvádí do druhého stupně základní školy, na kterou hlavní hrdina Robert začíná docházet. Potýká se v ní jak s věcmi, které jsou běžné, například šikana nebo nemožnost tak úplně zapadnout, tak s věcmi, které normální nejsou. Občas jsem se dokonce v myšlenkách hlavního hrdiny našla, zvláště v té, že by chtěl být jako hrdinové z knížek - mít zvláštní schopnosti a všechno zvládnout pomocí důvtipu a přátel. Aneb všechno, co si Robert myslí, že postrádá.
Pokud knize dáte šanci a nehledíte na ní hned jako na prvoplánovou fikci pro děti, nabídne vám, co má: příběh, myšlenku, zápletku i povedené ilustrace, které oživují děj a jsou na místě.


Ilustrace jsou dalším obrovským plusem knihy. Je to trochu jako návrat do dětství a trochu jako pomůcka představivosti. Ilustracemi jsem byla unešená, vážně krása. Až mě trochu děsilo, že ve chvíli, kdy jsem si říkala, že bych ráda viděla tu situaci či postavu nakreslenou se na další straně ilustrace objevila.

Co se mi líbilo? Jednoduchý, originální děj. Postupně se rozvíjející zápletka, nečekaná odhalení. Vážně mě to překvapilo. Nějaké zvraty bych na začátku neuhodla, nekteré byly zřejmé. A občas, jenom občas, jsem se trochu bála, co bude dál. Myšlenky, které osloví i starší čtenáře a celkově odpočinkový děj. Přečteno za pár hodin, pokud chcete. Hezká vložka mezi tlustší romány. A naprosto mě uchvátila dvouhlavá krysa. Sice má podle mě vyloženě blbá jména, ale je to moje oblíbená postava :D


Co se mi nelíbilo? Postavy mi občas připadaly trochu ploché. Ale i přesto mě zaujalo, že to, co Robert cítí, je přesně to, co bych zřejmě cítila já ve stejné situaci. Dále, ta maminka všude možně mě bila do očí. Někdy jednodušší jazyk, ale vzhledem k věkové kategorii, které je to určeno si asi nemůžu stěžovat. A nelíbila se mi ukázka z druhého dílu série na konci, ráda se nechávám překvapit.

Ukázka: Ze stránek nakladatelství Fragment (PDF formát) -> ZDE

Hodnocení: 8,5/10 - Kdybych to hodnotila měřítkem cílové skupiny čtenářů, tak kolem těch 12 let, bylo by to deset. Ale jelikož už jsem starší, vadila mi občas dětsky zaměřená slovní spojení a větná skladba. Zvláště na místech, kde ani být nemusela. Ale jinak se jedná o kvalitní knihu, kterou jako oddechovku doporučuji všem, co mají rádi fantasy, nebo lehčí horory.

Zajímavosti: Kniha má vlastní stránky ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 6. září 2014 v 14:04 | Reagovat

Tohle mě nikdy moc nelákalo, ale po přečtení tvojí recenze ten nezájem zčásti upadl. :)

2 Eamane Eamane | Web | 7. září 2014 v 9:57 | Reagovat

Několikrát jsem se na ten měnící obrázek koukala v obchodě a je vážně super :D Ale knihu bych si asi nepřečetla :)

3 Eliz Eliz | Web | 9. září 2014 v 20:01 | Reagovat

O téhle knize jsem už mnohokrát slyšela, ale jak jsi psala, že je spíš pro mladší čtenáře, tak nevím, jestli po ní sáhnu

4 Kačíí Kačíí | Web | 10. září 2014 v 7:53 | Reagovat

Ten název mě dostal:D
Ale knížku číst asi nebudu:)
Pěkná recenze;)

5 Viktor Viktor | 17. května 2016 v 21:33 | Reagovat

podle fotky v článku usuzuji, že je na to natočený i film, je to tak?

6 Eliza Eliza | Web | 18. května 2016 v 13:30 | Reagovat

[5]: Spíš bych řekla, že byl ke knize udělaný klip, o zfilmování nevím, ale můžu se mýlit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama