Vampýrská akademie

3. září 2014 v 16:26 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Vampýrská akademie
Originál: Vampire Academy
Autor: Richelle Mead
Série: Vampýrská akademie (1. díl)

České vydání: Domino, 2009
Překlad: Katrin Chýlová
Formát: Brožovaná, 279 stran

Žánr: Fantasy, YA


Anotace: Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…


Můj názor: Knížku jsem četla už asi třikrát, než jsem se rozhodla sepsat recenzi, takže mám několik dost odlišných pohledů.

Když jsem ji četla poprvé, byla jsem dost zmatená vývojem situací i celým dějem. To mi tak trochu zůstalo. Moc se mi zalíbil nápad i styl psaní, autorka skvěle kombinuje popisy, dialogy i zvraty, ale když celá kniha graduje, připadalo mi, jako bych se na celý děj dívala tak trochu z vlaku. Pochopila jsem, nakonec, o co šlo, ale dokud nepřišel film, tak bych to za boha nedokázala pořádně vysvělit. Což mě trochu mrzí. Nevím, jestli to byla moje nepozornost nebo trocha neobratnosti v psaní. Je jisté, že autorka se v psaní trochu více osměluje s dalšími díly.


Moc se mi líbila postava Dimitrije a Rose, především pak chemie mezi nimi. Hlavně jsem takový vztah ještě v knížkách moc neviděla - učitel a žačka. Rose je hrdinka, která je jak normální teenager, tak pořádná zloprdelňačka (pro nechápavce - badass :D). Bojuje sama se sebou, mezi tím se bavit a být zodpovědná, myslím, že to osloví hodně lidí, mě třeba taky. Celkově byl první díl dost zdařilým úvodem do celé série už proto, že jsem si hned po přečtení prvního dílu sháněla díl druhý. Richelle Mead vytvořila velmi návykový svět od kterého se těžko odpoutává.

Mimochodem, Dimka...Někdy mě štval tak neskutečně, že bych ho načutla. Ale připadá mi velmi skutečný. Tajemný, ale má svou rodinu, přátele, zájmy...Oddaný práci. Ke skutečnosti už mu chybí jenom vystoupit z knížky. Vždycky mám ráda, když má postava, život, hloubku. Rose mi oproti němu přijde trochu více povrchní, Lisa možná ještě víc. V tomhle u mě postava Dimitrije vítězí na celé čáře.


Co se mi líbilo dál? Postavy byly vykreslené zajímavě, rozdíly mezi elitou a "lůzou". Úplně odlišný svět dhampýrů ve stejné škole. Morojové se zajímají o politiku, dhampýři o jejich ochranu. Kniha mě udržela také tím, že na první pohled mi princip ohrany morojů pomocí dhampýrů připadal tak trochu zvrácený a těšila jsem se na to, co bude dál a jak to vlastně všechno skončí.

Co naopak nezaujalo mé čtenářské oko byl onen, pro mě zmatený, konec a celý útěk mi ze začátku připadal málo vysvětlený. Nakonec jsme se všechno dozvěděli, ale možná bych to trochu posunula víc do začátku, některým věcem věnovala větší prostor. Ale na druhou stranu, první díl je úvodem a kdyby se v jedné knize mělo vysvětlit všechno, bude to bichle, kterou by si nikdo nepřečetl. A já taky ne.

A na konec: Všimli jste si, že skoro v každé druhé knize či seriálu figurují jako dvě kamarádky blondýna a bruneta?

Ukázka: Na stránkách nakladatelství v interaktivní podobě -> ZDE


Hodnocení: 7/10 - Ke knize mám výhrady, které přehlédnout nemůžu, ale líbila se mi. Dobře se četla, spisovatelka hezky píše a jelikož je to první kniha série, něco se dá ještě odpustit ;)

Zajímavosti: Podle první knihy byl natočen film, který nebyl ovšem příliš výdělečný a tak se o druhém dílu teprve spekuluje. Řekla bych, že pokud jste film ještě neviděli, už bude v pohodě ke stažení ;) Praztím vám sem dávám trailer :)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivy Ivy | Web | 3. září 2014 v 22:41 | Reagovat

Na knihu jsem narazila už dávno, dokonce se v mém okolí objevily lidi, kteří pěly samé ódy a přesvědčovaly mě jak je kniha úžasná, ale mě nezdolaly a zatím mě nic nepřesvědčilo k tomu abych si jí přečetla. Každopádně, zamýšlím stáhnout film a pak tomu možná šanci dám, nebo možná taky ne :D.

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 4. září 2014 v 7:14 | Reagovat

Já jsem četla jen asi polovinu prvního dílu, a poté to odložila s tím, že mě to opravdu nebaví. Faktem je, že to bylo před dvěma lety, takže teď bycv to možná viděla jinak, ale moc nejsem na upíři ani vlkodlačí tématiku. Navíc jsem měla problém s tím, že jsem si nedokázala oblíbit žádnou postavu. Nezlob se, ale tato kniha konkrétně se mi opravdu nelíbila.
Ale každý má jiný vkus. A navíc, s tím stylem spisovatelky máš pravdu, není nejhorší. Tato recenze se ti opravdu povedla. já zase nechápu, jak dokážeš rozebírat knihu, to bych opravdu nezvládla. klobouk dolů!

3 Kačíí Kačíí | Web | 6. září 2014 v 8:42 | Reagovat

To je fakt, bruneta a blondýna muesjí být, aby se doplnovali :-D  :-D Super recenze :-) Moje nejoblíbenější knížka;)

4 Kate Kate | E-mail | Web | 6. září 2014 v 14:14 | Reagovat

Já film viděla, a zklamal mě. :/

5 Ivy Ivy | Web | 6. září 2014 v 15:02 | Reagovat

Tak jsem se koukla na film. Je celkem fajn, a až film mě přesvědčil  k tomu dát šanci knize. Pokud na knihu narazím  knihovně, nebo se najde v mém okolí oběť, která jí vlastní a půjčí mi jí tak první díl zkusím. Naprosto jsem si v tom filmu zamilovala Dimitrije a Rose :3 :).

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 14. února 2015 v 16:41 | Reagovat

Musím říct, že na mě kniha zapůsobila strašně moc. Taky jsem si hned běžela pro další díly. Tahle série patří k mým nejoblíbenějším. Bylo to zvláštní, protože já většinou nemám ráda upíry ani nic takového. konec mi nepřišel nijak nepochopitelný a zmatek ve mě nevyvolal :) Já se ale u filmu řechtala jako blázen. Připadalo mi, že je to taková parodie na knihu. A naštvalo mě když změnili herce u Dimitrije. měl ho hrát Ben Barnes a ten by se na tu roli strašně moc hodil :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama