Nebezpečná láska (RC)

23. března 2015 v 19:24 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Nebezpečná láska
Originál: -
Autor: Kateřina Petrusová
Série: Bavettovi (1. díl)

České vydání: Fragment, 2012
Překlad: -
Formát: Vázaná, 376 stran

Žánr: Mafiánský román (možná tak trochu love story)


Anotace: Na doporučení posledního zaměstnavatele získá mladá newyorská ošetřovatelka Paige práci v rodině Bavettových, bohatých podnikatelů pocházejících z Itálie. Má se starat o jejich syna Michaela, mladého muže, který se po autonehodě duševně vrátil do období svého dětství. Paige si k němu postupně nachází cestu a Michael si ji velice oblíbí. Postupem času Paige přichází na to, že se dostala do newyorského podsvětí a její zaměstnavatelé jsou součástí mafie. Co se stane, až se jednou Michael probere? Dostane se Paige ze spárů Bavettových, když odhalila jejich tajemství?

Můj názor: Moje první kniha od Kateřiny Petrusové. Vzhledem k tomu, že na Databázi má velmi dobré červené hodnocení, byla jsem vážně zvědavá, jaká knížka bude. Prvních 100 stránek jsem přečetla během jednoho rána, aby bylo jasno. Tak, a co dalšího můžu o knížce říct?


Především jsem si nepřečetla anotaci a tak pro mě byl celý děj jedno velké překvapení a myslím, že to tak bylo i o něco lepší, jelikož obsah toho v tomto případě docela dost prazrazuje. Trochu mě mrzelo, že se děj odehrává v New Yorku, protože kdyby to byl příběh z českého prostředí, myslím, že by mi imponoval více. Přeci jen, sáhněte si do svědomí, jestli když byste četli příběh ze svého města, jestli by vám to hned nebylo celé sympatičtější (já třeba ráda čtu knihy s dějištěm v Praze a to nechovám nějaké vlastenecké city). Jinak se ale už od začátku jednalo o hezký, reálně znějící příběh. Jelikož se jedná o českou autorku, byla jsem o něco kritičtější, taky proto, že překlad knih, co se objeví na českých pultech, je práce jak autora, tak překladatele a nemůžete dost dobře kritizovat amerického spisovatele, pokud jeho práci akorát zdiskreditoval překladatel.

Kateřina Petrusová i její kniha z mého hodnocení vyšly velmi dobře. Dialogy byly plynulé a zdály se mi reálně, neumělé. Zkusila jsem si představit, jestli by něco podobného třeba řekl člověk v běžných denních situacích. Stalo by se to tak, udělal by to tak někdo? Autorka má smysl pro to skutečně si danou chvíli představit a popisovat ji jako celek, což se mi velmi líbilo. Muselo za tím být buď dobré pozorovatelské oko a nebo vrozený talent s empatií.
Také hlavní postava je originální, i když, sama o sobě je spíše méně výrazná. Zajímavé na ní je až spojení s její prací nebo interakce s dalšími lidmi (hlavně pak s "nemocným" Michaelem). Byla mi sympatická, ale zase, mezi top 10 postav bych ji nezařadila. Rozhodně neurazí. A nebojte, neubráníte se ani dojetí a vzteku (ten vztek možná bude moje záležitost xD).

http://3.bp.blogspot.com/-VoHIp1f_sdI/UVSmOqEfT8I/AAAAAAAAEt0/QMpOUOzW20M/s1600/ruger_by_c0ldbl00ded-d3enrax.jpg

Příběh sám o sobě, jak už jsem řekla, je dobře budovaný, ale jako každá kniha, má svá negativa. Prvních sto stránek jsem přečetla jedním dechem, nevnímala jsem čas a jenom jsem hltala slova, ale pak se to začínalo trochu zamotávat a moje pozornost polevovala. Nejzajímavější se mi zdál Michael, dospělé tělo, ale duše dítěte a jak si budoval vztah k Paige, ale když se příběh začal příklánět do té víc akční mafia části, nějak jsem se nedokázala přizpůsobit. Knížka má dvě stránky, dvě tváře, abych tak řekla a je na vás, jestli do toho vklouznete a přizpůsobíte se, nebo ztratíte zájem. Já neměla s dočtením problém, i když je pravda, že k plynulosti začátku už se děj nevrátil. Trochu mi vadila celá záležitost s chatou v lese, nápad to nebyl nejhorší, ale myslím, že by bylo zajímavější více nahlédnout a poodhalit, co se vlastně u Bavettových děje. Takhle to působilo trochu jako čekárna u doktora. Pomyslné odložení postav kvůli dalšímu použití.

Abych to shrnula a nepůsobila jako pes, kniha je rozhodně nadprůměrem mezi českou literaturou tohoto žárnu a rozhodně bych se nebála ji přirovnat i k zahraničním dílům, má na to a navnadí i na další díly série, které, jak jsem se na ně sběžně dívala, navazují jen volně (teď doufám, že se nepletu). Asi bych jí doporučila spíše starším čtenářům, ale jde o to, jak se cítíte. Pokud vás příběhy ze života baví, stejně jako mafie, tak směle do toho. Nebudete podle mě litovat, já jsem osobně ráda, že se mi knížka dostala do rukou. Ale pokud čekáte lehký příběh, u kterého nebudete moc myslet, moc cítit a pobavíte se, asi to nebude pro vás. Celou dobu jsem byla naladěná na vážnější notu, knížku bych za oddechovku neoznačila, ale to není ani Agatha Christie a stejně je hojně braná na dovolené. Kateřina Petrusová se u mě velmi dobře zapsala.

Ukázka: Ze stránek Fragmentu, PDF -> ZDE

Hodnocení: 7/10

- S červeným hodnocením můžu souhlasit, ale stejně mi to nedalo. Hodnotím dost pocitově. Kniha je nadprůměr, v žánru má své nesporné kvality, je líbivá a čtivá. Je možné, že já nejsem tolik zaměřena tímto žánrem, ale sedmička je podle mě hezké hodnocení a pokud máte rádi tento typ knížek, není důvod, proč by se u vás hodnocení nemohlo vyšplhat na 10.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu můžete zakoupit ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 23. března 2015 v 20:43 | Reagovat

Na tuto knihu všude čtu rozporuplné recenze, takže nevím, jestli si ji přečíst :/

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 26. března 2015 v 14:34 | Reagovat

Mě zaujalo už jen to, že je tam zakomponována mafie :-) Pokud na to někdy narazím, určitě si to přečtu. Krásná recenze, jako vždy.

3 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 27. března 2015 v 17:58 | Reagovat

Mě by se třeba líbilo, kdyby v tom bylo ještě víc té pravé mafie :) ale jinak se mi kniha líbila :) přesně jak píšeš prostě nadprůměrná ;)

4 Eliz Eliz | Web | 29. března 2015 v 14:07 | Reagovat

I když knihu čtenáři poměrně chválí, mě nijak nezaujala. Ale moc povedená recenze :)

5 Kate Kate | E-mail | 31. března 2015 v 15:14 | Reagovat

Já tu knihu miluju. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama