Svět knihy 2015

16. května 2015 v 18:26 | Eliza |  Zápisky
Ano, rok se sešel s rokem a nebyla bych to já, abych se tam neukázala - na Světě knihy 2015. Tohle je jedna z akcí, u kterých bych si vyčítala, že jsem je vynechala. Miluju tu atmosféru, lidi (i když jak kdy...) a především, knihy a slevy na ně :D Ty skutečně žeru. Pokud jste se nemohli přijet podívat na tento veletrh na pražském Výstavišti, můžete si alespoň přečíst o mém (ne tak) strhujícím zážitku na této akci ;). Někdo by to asi nazval reportáží.
Předem upozorňuji: je to dlouhé a velmi, velmi autentické. Možná až moc. :D Veletrh jsem navštívila v sobotu, jako vždy, což je podle mě nejlepší den.


Samozřejmě jsem se hned při příchodu cítila jako velkej boss, víte co, jsem blogger, recenzent a knihomol, kdo je víc. Podle toho, jak se nesly slečny vedle mě, jsem nebyla jediná, kdo si to myslí. Sebestřednost zkrátka vítězí, ale ta knihomolská je mi o něco víc sympatická než jakákoliv jiná :D Moje zážitky během prvních minut od výstupu z přecpané tramvaje byly následující:
a) málem jsem se nechala zajet stylovým BMW (poděkování řidiči za zvážení, že bych mu na kapotě neslušela)
b) obnova víry v sečtělosti národa českého (a také otázka, kde se hergot najednou bere tolik čtenářů a kam se přes rok schovávají)
c) smutek nad všemi stromy, které musely padnout pro letáčky, jež se rozdávaly ještě před halou (po třetím rozdávajícím jsem zdvořilé odmítání vzadala a brala všechno, co mi strkali do ruky).


Po úvodních karambolech jsem úspěšně vešla do haly. Hurray!
Tématem, nebo spíše zemí letošního veletrhu byl Egypt, což je tak vše, co vám k tomu Egyptu povím. Jako správný knihomol (a kulturní barbar) jsem se hned šla pídit po fantasy a sci-fi slevách, na které jsem, ke své radosti, narazila, a v prvních deseti minutách mé přítomnosti jsem si už hrdě nesla dvě knížky: Šerochodec a Magie mrtvých. Plus jsem ukradla dubnovou Pevnost. Byla v ní Hra o trůny, suďte mě.

Letos mě upřímně program až tolik nezaujal. Moji drazí rodičové měli vyhlídnuto tolik věcí, že nebylo v lidských silách, ani v silách Impéria (ano, zase kolem chodila princezna Leya a stormtroopeři) to všechno stihnout, ale já si kromě literárního workshopu (na který jsem zapomněla) a besedy pro teenagery (o které bude řeč za chvíli) nic nenašla. Tak jsem zkrátka prolezla všechny možné stánky a duševně plakala nad svou finanční situací, protože kdyby bylo na mě, odvezu si polovinu veletrhu.


Mojí další zastávkou byla autogramiáda Martina Hilského, asi našeho nejznámějšího překladatele Williama Shakespeara. Jako, ehm, já nejsem nějaký mega milovník divadelních her nebo strejdy Willa, ale stejně jsem si koupila a nechala podepsat výtisk Romea a Julie. Je to klasika, která se neztratí. Pokud máte někdo námitky, JÁ původně chtěla Hamleta. Nakladatelství mělo na moje přání jiný názor, jelikož ho v paperbacku budou teprve vydá. So, thank you.

Jelikož už bylo kolem dvanácté a já byla vysílena, šla jsem usadit své velectěné pozadí a bylo mi jedno kam. Šťastnou náhodou jsem se dostala na debatu a představení knihy Jakub a hvězdy od autorky Renáty Fučíkové. Neplánovala jsem se zúčastnit, ale kniha mě překvapila. Není to fantasy, ale jak spisovatelka vyprávěla o příbězích, které jsou v přímé návaznosti na souhvězdí, jež máme možnost na obloze vidět, neodolala jsem a jméno knihy si poznamenala. Pokud si jí skutečně přečtu, recenze nebude na blogu chybět.
Modří už vědí, že unavený člověk má hlad a tak hladová Eliza zamířila do restaurace. Stejný nápad měli i již zmínění vojáci Impéria a tak jsem je od svého talíře s kuřetem a bramborovým salátem sledovala ve frontě. Bramborový salát byl super. Ňamííí.

Konečně se dostáváme k hlavnímu bodu mé návštěvy, a to besedy s Terezou Janišovou a Bárou Tuzarovou. Pokud nevíte, Tereza je autorkou trilogie Erillian, Bára napsala knihu Nikdy nepřestávej věřit. Beseda byla zaměřena na teenagery, především na jejich inspiraci k psaní, jak vydat knihu. Popisovat všechny rady by bylo na dlouho, jen vám řeknu, že slečny mluvily hezky, moderátorka mi byla z duše nesympatická a bylo fajn sedět mezi lidmi, kteří smýšlejí podobně. Když se moderátoka ptala, kdo píše knihu (což byla dost blbá otázka podle mě, ale dobře - já totiž osobně považuju všechno za povídku, dokud to není vydané. Kniha je to, co držím v ruce. To, co je v PC, je dílo, povídka, novela, jak chcete, ale pro mě to není kniha.), dost z nás se přihlásilo. Byla jsem ráda, že si mě nevšimla, protože pak začala všechny obíhat a ptát se, CO píšou. Já mám koule na to mluvit s někým face to face, ale vysvětlovat přibližně padesáti lidem, co píšu, když ani já sama pořádně nevím, to je asi nad mé vyjadřovací schopnosti. Beseda končila autogramiádou, ale to už jsem zmizela, jelikož se přiznám, že ani jednu z prezentovaných knih jsem nečetla.


Toto měl být závěr mé poutě veletrhem. Ale přesto stále zbýval jeden bod na programu - autogramiáda Marcely Mlynářové, oblíbené spisovatelky mé mámy. Čas byl neúprosný, tak ji chtěla alespoň vidět a k našemu štěstí, paní Mlynářová byla k dispozici u stánku nakladatelství ještě před akcí. Věc, na kterou jsem za dnešek asi nejvíc pyšná, je, že jsem byla schopná mamce sehnat autorčin podpis a umožnit jí s ní krátké popovídání. Myslím, že to pro mamku znamenalo víc, než řekla. Každý si dokážeme představit, co by podobné setkání s oblíbencem znamenalo pro nás.

Na závěr celé akce mi táta oznámil, že se na veletrh dostavil Václav Klaus. Neviděla jsem ho, ale pokud vážně putoval s ochrankou narvanou halou...Hodně štěstí, bývalý pane prezidente.
Já jsem byla s návštěvou více než spokojená, mám tři nové knížky, nové zážitky a dobrý pocit. Snad jsem někoho třeba navnadila, aby příští rok zavítal také ;). Třeba to alespoň někdo dočetl do konce :D Každopádně, jsem happy jak dva grepy. Knihy a lidé, kteří je mají rádi stejně jako já, mi dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Ať jsou na veletrhu, nebo za obrazovkou :)


P.S. Taky mi den dokážou rozjasnit stormtroopeři. Protože jsou to stormtroopeři.
P.P.S. Fotky jsou moje vlastní. Pochybuju, že je někdo bude chtít krást, jelikož je to mizerná mobilová kvalita a mizerný fotograf, ale pokud... ty ty ty :D
P.P.P.S. Pokud tam někdo viděl individuum v šedobílé pruhované mikině...Předstírejte, že jste mě neviděli :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kaisa FireFlie Kaisa FireFlie | Web | 16. května 2015 v 21:29 | Reagovat

Zdravím,

já se na Svět knihy opět nedostala, ale tenhle rok toho ani nijak moc nelituji. :) Minule se mi zdál skvělý program a toužila jsem po spoustě knih, ale nyní jsem trochu taková... no... akce nic moc a hlavně bych si asi nic nevybrala. Hraje v tom roli fakt, že mám nacpanou knihovnu vším možným a nemožným a momentálně mi vyšla snad jen jedna kniha, kterou bych potřebovala doplnit série, a ještě u nakladatelství, které je mé maličkosti trochu nesympatické. Takže jsem alespoň ráda, že jsem se na to mohla podívat zprostředkovaně díky tvému článku. :)

Kai

2 Ettelwen Ettelwen | Web | 17. května 2015 v 11:22 | Reagovat

A já jsem opět měla tu smůlu, že jsem se na veletrh nedostala, budu doufat, že to vyjde příští rok :-)

3 Angela QuickBow Angela QuickBow | E-mail | Web | 20. května 2015 v 10:57 | Reagovat

Ja som ani netušila, že niečo také existuje o.o U nás na Slovensku asi ťažko.. To by som o tom určite vedela :D Snáď sa niekedy k vám dostanem a budem mať tú možnosť sa tam ísť pozrieť. :)

4 Casion Casion | Web | 26. května 2015 v 7:23 | Reagovat

Závidím, že si sa tam dostala, samozrejme v dobrom :D Mágie mrtvých mám doma a je to výborná kniha a rovnako tak aj séria :D

5 space-girl space-girl | Web | 29. května 2015 v 20:46 | Reagovat

Na Světě knihy jsem byla taky a líbilo se mi tam. :) Bylo pak ale velké zklamání,když jsem přišla na to,že jsem nebyla v jednom sále. Ajaj. :(
Magii mrtvých jsem si vybrala v Knižním klubu taky. :)
Krásný článek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama