Zakázaná hra - Lovec (RC)

7. května 2015 v 9:54 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Zakázaná hra - Lovec
Originál: The Forbidden Game, Volume I: The Hunter
Autor: L.J.Smith
Série: Zakázaná hra (1. díl)

České vydání: Fragment, 2015
Překlad: Zdík Dušek
Formát: Brožovaná, 224 stran

Žánr: YA fantasy s náznakem hororuAnotace: Když vcházela do obchodu, myslela si, že jen koupí dárek k narozeninám a zase půjde. Prodavačovy bledě modré oči ji ale zcela uhranuly. Když odcházela, v ruce nesla HRU a také mrazivou jistotu, že ten pohled neviděla naposled.
Na oslavě Tomových narozenin začne Jenny společně s ostatními novou Hru hrát. Večer plný zábavy se však změní v noc hrůzy a posedlosti láskou. Hra se totiž pro sedm přátel stane novou realitou, které vládne Julian - Princ stínů. Démonický prodavač z obchodu, nemilosrdný lovec, který se nezastaví před ničím.
Zakázaná Hra začala a kdo prohraje, zaplatí…

Můj názor: (Obsahuje sem tam nějaký spoilerek)
Jelikož tato knížka vyšla relativně nedávno, zvolila jsem ji zkusmo, bez nějakého dalšího zkoumání. Až poté, co jsem ji držela v rukou jsem spatřila, kdo je vlastně autorem. Nevím, jak vy, ale po sérii Upíří deníky nemám v L.J.Smith příliš důvěry. Styl psaní, děj, nic se mi nějak moc nepozdávalo a tak jsem se trošku zarazila. Ale přeci jen, kniha není zas tak dlouhá, 224 stránek, ještě v docela malém formátu (pohodlně se vejde do jakékoliv kabelky), při nejhorším jsem si řekla, že to prostě přelouskám a přetrpím.


Nakonec jsem byla velmi příjemné překvapená. Kniha byla sice ze začátku trochu oříšek, člověk si říkal, kde vlastně je, co se děje, kdo je kdo, ale po pár stánkách se příběh začal docela příjemně rozjíždět. Hlavní postavou je zde Jenny, jejíž věk či příjmení v knížce zmíněny nejsou. Také se nedozvíme, kde žije, a pokud ano, je to tak šikovně zakamuflováno, že byste si toho nevšimli. To mi trochu vadilo. Ráda o postavách něco vím, lépe se mi pak představuje jejich svět. Křestní jména a popis, který také nebyl nějak obsáhlý, mě osobně nestačil. Ale i přesto jsem si našla oblíbenou postavu: Michaela, jednoho z kamarádů Jenny. Mluvil trochu podivným poetickým stylem a měl skvělé narážky a hlášky.

Děj se točí kolem Hry, kterou si Jenny koupí od tajemného prodejce. Když jí začne hrát, musí přísahat a díky tomu se přesune přímo do Hry a je nucena se svými přáteli bojovat proti Julianovi, Stínovému muži a také člověku, který jim Hru prodal. Hra je skutečná, je doopravdy a komukoliv se může stát cokoliv. Každý musí bojovat s noční můrou, kterou předtím nakreslil na papírek. Tady nastávají další potíže. Ačkoliv je postava Juliana vykreslena příjemně, dobře, celý dojem mi neustále kazilo, jak neustále říkal Jenny, že jí miluje. To je ostatně důvod, proč hraje Hru, aby byla Jenny jeho. Při každém jejich setkání to alespoň jednou zopakoval a po chvíli už to začalo být neskutečně otřepané a neupřímné. Na Jenny bylo fajn alespoň to, že jistou dobu vydržela v odporu proti němu. Samozřejmě, v rámci příběhu, to mezi nimi taky nakonec nebylo úplně chladné.

Jak se Jenny s přáteli probojovává Hrou, která má přesná a dost nelítostná pravidla, všimla jsem si dalších věcí. Jakmile Jenny musí s nějakým kamarádem čelit jeho noční můře, daný kamarád vždycky odmítá říct, co bylo jeho noční můrou. Nepochopila jsem proč, když to stejně Jenny uvidí, nikdo nechce říct, čeho se bojí. Namalovali na papírek svojí noční můru, mají si jí prožít, ale až do poslední chvíle tutlají, čeho se vlastně bojí, co v noční můře bude. Tedy, kromě Summer. Ehem...Jo, Summer...
Celkově koncept nočních můr trochu připomíná krajiny strachu z Divergence. V průběhu se ale dozvíme, že skutečný svět Hry má více společného se severskou mytologií, konkrétně s devíti světy, Lokim, Helheimem a podobně. Pokud jste milovníci Marvelu, myslím, že nemusím říkat víc. Byla škoda, že mytologická vlna se v příběhu nenesla a toto rozuzlení bylo jako hozené čtenáři do tváře. Zajímavé, ale zakomponované bídně. Škoda.

Konec celé knihy mě nejdřív pořádně štval, už jsem si myslela, že se spisovatelka vrací k nelogičnosti v ději, která jí je vlastní, ale díky bohu, dopadlo to dobře. Relativně dobře. Podle všeho má mít tato série dílů víc, takže ukončení bylo ponecháno otevřené a samozřejmě, už se z něj dají vytušit určitě trable do budoucích dílů. Jen doufám, že se to zase neprotáhne na XX částí, které už budou postupně strádat na zajímavosti i na kvalitě. První díl sérii rozjel slibně. Musím také poznamenat, že Jenny chodila s Tomem a za celou knihu, ačkoliv jejich vztah byl zkoušený hodně, se nerozešli. Za to má ode mě autorka plus. Myslím, že pokud si knihu přečtete, zjistíte proč.


Co říci nakonec, kniha byla dobrá, četla se příjemně a najdete v ní spoustu působivých hlášek, které vedou i k zamyšlený. Schválně jsem vybrala jednu, která se mě osobně líbila:


- "Dejme tomu, že ďábel si hleděl svého - a najednou uviděl děvče. Děvče, pro které na všechno zapomněl. Existují i jiné dívky, a krásnější, samozřejmě - ale tahle se v něčem luší. Je v ní dobrota, sladkost a nevinnost. Něco jednoduchého, po čem ďábel touží."
- "Aby to zničil."

Mimochodem, v ukázce mluví Julian s Jenny. Docela to vystihuje i jejich budoucí vztahy v knize, dá se říct.

Ukázka: Ze stránek Fragmentu v PDF -> ZDE

Hodnocení: 7,5/10

- Knížka se dobře čte, má spoustu kladů, ale bohužel, i nějaké zápory, Některé můžu přehlédnout a jsou otázkou spíše individuálního vkusu, ale některé vidím jako problém. Já jsem prostě necítila, že by mě kniha opravdu chytla za srdce. Dobré počtení, ale srdcovka z knížky zřejmě nebude. Třeba změním názor, pokud budou další díly, ale zatím je sedm a půl vystihující hodnocení.

Za posktytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knihu si můžete zakoupit ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 7. května 2015 v 14:30 | Reagovat

Nevím, nevím, připomíná mi to podle anotace nejen Divergenci, ale i Hunger games. Takto zakomponované hry mám ráda, ale už to začíná být otřepané.
Knihu si nejspíš nepřečtu, ale tato recenze se mi líbí, ostatně jako vždy!

2 Abigail Abigail | Web | 7. května 2015 v 22:50 | Reagovat

Hm...přemýšlím o tom, že už jen ze zvědavosti bych si to přečetla. Uvidíme, zatím mám toho hodně před sebou. Vypadá to podle recenze celkem nezajímavě...Ještě nad tím pouvažuju.
Skvělá recenze =)

3 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 9. května 2015 v 19:02 | Reagovat

Mám ji doma, také jako recenzní výtisk a popravdě se mi do ní moc nechtělo, ale teď se do ní asi pustím.. Pěkná recenze:)

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 12. května 2015 v 19:09 | Reagovat

Moc si to chci přečíst, čekám až to přijde do knihovny :) Já jsem od ní ještě nic nečetla, takže nevím no :D Tu recenzi bych si přečetla, ale tím, že jsi  napsala, že to obsahuje spoilery (díky ti za to! Někdo to ani nepíše) tak si ji přečtu až když to budu mít přečtené :) Koukal jsem jenom na hodnocení ;)

5 Kaisa FireFlie Kaisa FireFlie | Web | 16. května 2015 v 14:40 | Reagovat

Zdravím,

no do knihy se asi nepustím, mám za sebou kus Upířích deníků (sice se mi prvních šest dílů líbí, ale dál už jsem raději nepokračovala), Temné vize (které, kdybych si je nepůjčila z knihovny, asi na důkaz vzdoru spálím) a Kruh (jehož první tři díly byly bezvadné, ty další také adepti na osvícení světa).
Každopádně moc pěkná recenze, je hezké vidět, že si tomu dala šanci i přes tu strašnou zkušenost. :)

Kai

6 Eliz Eliz | Web | 18. května 2015 v 19:45 | Reagovat

S recenzí více méně souhlasím. Moc jsem od knihy nečekala, ale nakonec mě docela příjemně překvapila! :)
Pěkná recenze :)

7 Mayline Mayline | Web | 22. května 2015 v 17:26 | Reagovat

Kniha se mi moc nelíbila, upřímně to pro mě bylo další celkem trpké zklamání, co se týče L.J.Smith...:) :( Ani nevím, jestli se budu pouštět do nějaké další její knížky.

8 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 11. června 2015 v 9:37 | Reagovat

Autorka tuto sérii napsala už dávno :D někdy v roce 1994 byl první díl a série má 3 díly :D to jsem aspoň viděla na goodreads.
Knihu jsem nedávno taky četla a mám na ni podobný názor. I když mě ten vztah Jenny a Juliana lákal, ani nevím proč, ale taky mi připadalo dobré, že nechala Jenny s Tomem spolu. Aspoň v jedné knize se hlavní hrdinka s někým nerozešla, aby mohla chodit s hlavním hrdinou :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama