Past (RC)

11. června 2015 v 20:36 | Eliza |  Recenze knih
Český název: Past
Originál: The Trap
Autor: Andrew Fukuda
Série: Hon (3. díl)

České vydání: Fragment, 2015
Překlad: Jakub Kalina
Formát: Brožovaná, 304 stran

Žánr: Dystopie, sci-fi, YA


Anotace: Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?
Gen, Sisy, David a Epap společně se zbylými dívkami z Misie ujíždějí vlakem neznámo kam. Bojují o holý život a snaží se zachránit jeden druhého a současně svoji jedinou naději: lék. Vědí, že šance na uzdravení jejich blízkých a na lepší svět pro všechny existuje. Stačí jen dostat se k cíli a nevběhnout do pasti.
Osud Genovi chystá i další překvapení - znovu se setkává se Září, jeho první láskou a současně tím nejnebezpečnějším protivníkem…
Velkolepé finále skvělé trilogie od Andrewa Fukudy.

Můj názor: Jelikož jsem přelouskala oba předchozí díly série, nemohla jsem si tento závěr nechat ujít. Jen věčná škoda, že nemá kniha více fanoušků, vlastní fandom. Myslím, že si ho určitě zaslouží, protože ani poslední díl Fukudovy trilogie mě nezklamal.

Na začátek musím říct, že v poslední knize nastávají změny nejen v ději, ale také v plynulosti kapitol. První kapitola je de facto spíše takový prolog. Vidíme situaci, která nastala po závěru druhé knihy z pohledu třetí osoby, místo první, jak jsme zvyklí. Přišlo mi to jako takový umělecký počin, jakési vykreslení autora, snad trochu jeho vlastní povzdech nad tím, co se blíží. Poprvé mě to trochu vyděsilo, že se to rozhodl pojmout úplně jinak, ale druhá kapitola už byla psána důvěrně známým stylem, takže se nemusíte bát.


Asi by se před čtením třetího dílu hodilo si zopáknout, co se stalo v díle druhém, tedy hlavně konec a postavy, protože než jsem si vzpomněla, kdo je Krugman, tak to chvíli trvalo. Autor plynule pokračuje, jako by nikdy ani neskončil. Hned od začátku je knížka přesně taková, jak jsem si zamilovala celou trilogii. Prostě šoky a zvraty od začátku do konce. Malá Hra o trůny - Vampire version. Radši bych si postavy moc neoblibovala, protože nejspíš umřou nebo se jim stane něco hroznýho. Autor se prostě zabíjení neboji. Jestli se toho chopil až moc, posuďte sami. Já jsem z knížky naprosto mimo ještě teď.

Dalším překvapením je, že se v knize průběžně objevují kapitoly, které popisují Záři. Už to není jenom ta Genova bývalá milá, co se z ní stal soumračník. Má svojí vlastní linku příběhu a stává se důlažitou postavu i mimo kontext hlavního hrdiny, což se mi velmi líbilo. Sisy sice také není žádná puťka za odměnu pro hlavního hrdinu, ale Záře nám dává znát, že s ní ještě zdaleka není konec. Ovšem její kapitoly nejsou jenom sonda do jejího života, a hlavně to její minulosti, ale také sonda do života soumračníka. Vidíme věci z pohledu "druhé strany", aby se tak řeklo. S tím si podle mě zase Fukuda nevyhrál tolik, protože podle mě, z Genova pohledu působí soumračníci děsivěji, než když se na jejich kulturu díváme z pohledu Záře. I když je pravda, že jí nehoní. Jí soumračníci neděsí.

Nechci vás zbytečně připravit o překvapení, protože se sakra máte na co těšit, ale musím říct, že se skutečně nudit nebudete. Po mém slabším hodnocení druhého dílu (oproti bezchybné jedničce bylo znát mírně zhoršení) Past zase dává znát, že autor si s brilantním nápadem umí vyhrát. Dalo by se si postěžovat, že některé pasáže byly překombinované, což byly, ale při takovém objemu světa a jeho informací se tomu ani pořádně nedivím. Dozvíme se zase něco nového o soumračnících, o Prapočátku... Pokud vám něco v předchozích knihách nedávalo smysl, dost možná vše pochopíte zde. No, měli byste. Dost možná si nakonec nebudete přát, abyste to všechno pochopili. O přehnaném happy endu se určitě mluvit nedá.

Kladů už jsem řekla dost, je čas na nějaký ten zápor. I když jsem Sisy chválila jako samostatnou hrdinku, přesto leze místy na nervy. Její ochranitelské pudy jsou občas snad až příliš znát. Nevím, jestli je to skutečně povahový rys, nebo jestli to přehnal autor. Někomu by mohla vadit syrovost a bezcitnost příběhu a to nemluvím jen o soumračnících. Série Hon obsahuje jeden z mála světu, do kterých bych se skutečně dostat nechtěla. Navíc, Andrew má skvělou tendenci mi brát jakékoliv jistoty z rukou, takže pokud vám vadí předvídatelnost děje, tady ji nenajdete. V půlce knihy nemáte ani tušení, jak to všechno nakonec dopadne.


Je Past nejlepším dílem trilogie, jak mnozí tvrdí? Dalo by se říct. První díl ve mě stále zachovává to prvotní seznámení, překvapení, ale Past je na tak vysoké úrovni, že zpracováním, originalitou i vykreslením konce celého příběhu, že ji prostě musím označit jako nejzdařilejší.

Tahlé série je vážně zvláštní. Loučit se s ní bylo těžší, než jsem myslela. Hergot, chtěla bych další díly. Ale pokud stále váháte nad přečtením, prostě to popadněte, protože by byla škoda, aby kvalitní upířiny zapadly do moře těch nekvalitních. Andrew Fukuda je skvělý spisovatel, co využil potenciál zvoleného tématu a já jsem ráda, že mi bylo umožněno na té pouti s Genem být. Nechalo to dost ve mě, na co nikdy nezapomenu a co si stále budu chtít připomínat. Ale do toho světa mě nedostanete.

Ukázka: Ze stránek Fragmentu - ZDE

Hodnocení: 10/10

- Ale no tak, muselo to být. I kdyby se sem tam vyskytla nějaká chybička, nějaký ten těžko uvěřitelný únik, tahle knížka toho ve mě zanechala tolik, že osobní pocity naprosto převažují nad jakýmkoliv nedostatkem. Byla to prostě síla. Re-reading v nejbližší době je zaručen.


Děkuji moc nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kaisa FireFlie Kaisa FireFlie | Web | 12. června 2015 v 21:26 | Reagovat

Fíha, nějak si mě navnadila, že bych se na to také mohla podívat, inu nevím... Chtěla jsem to kupovat, ale většinou si to na úkor něčeho dalšího rozmyslím, inu snad se k tomu jednou dostanu. :)

2 Eliz Eliz | Web | 17. června 2015 v 19:10 | Reagovat

Já jsem sice Pasti udělila trochu menší bodové hodnocení, ale jinak v zásadě souhlasím :)
Pěkná recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama