Návštěva knihovny #2

28. září 2015 v 18:26 | Eliza |  Projekty

Jenom pro info, proč jsem změnila číslování: Tenhle článek se mi nějak vydal nevydal a pozasekal a nešlo mi to změnit jinak než tím, že změním název. Příště už to bude zase normálně, #3 ;)


Osvětimská knihovnice (Antonio G. Iturbe)
Anotace: Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.

Knížku jsem si půjčila jednak proto, že mě po návštěvě Polska začal zajímat osud koncentračního tábora Osvětim, ale také proto, že má kniha skutečně pozitivní ohlasy (na databázi knih 93% hodnocení). Hodlám ji začít číst dnes večer, tak snad se mi bude líbit :D Určitě se dočkáte recenze, až ji dočtu ;)Vzpoura andělů (Brigitte Melzer)
Anotace: Strážný anděl Akashiel opravdu neměl nejlepší den. Nešťastnou náhodou málem způsobil smrt dívky Ráchel, nad kterou měl bdít. Avšak ani pro Ráchel není od oné chvíle nic jako dřív. Pronásledují ji neznámé postavy, její kocour umí najednou mluvit a na zahradě se objeví bytost s černými křídly.
Aniž by to tušil, uvedl Akashiel do pohybu události, které mají rozhodnout věčný boj mezi dobrem a zlem - a Ráchel vězí přesně uprostřed. Ačkoliv zrovna netouží bavit se s andělem, který ji málem připravil o život, je Akashiel tím jediným, kdo jí ještě může pomoci. A to, že oba začnou pociťovat vzájemnou náklonnost, celou věc zkomplikuje ještě víc. Andělé si totiž s lidmi nemají co začínat.

Přiznávám: Jsem teď posedlá anděly. Kvůli Supernatural. Takže jsem si přirozeně tuhle tématiku vyhledala i v jiné podobě a samozřejmě, když jsem to já, tak v podobě knižní. Celkem jsem si půčila dvě knihy o andělech (druhou uvidíte níže) a tahle je ta tenčí, ta, dá se říct, snáze stravitelnejší :D Takže jsem na ní zvědavá :) O titulu jsem slyšela poprvé až právě v knihovně.Můří deníky (Rachel Klein)
Anotace: Šestnáctiletá hrdinka, žijící v luxusní internátní škole, si zapisuje do deníku sve nejtajnější myšlenky. Ovládá ji stále rostoucí posedlost spolužačkou, se kterou sdílí ložnici, Lucy Blakeovou, a nemyslí na nic jiného než na její přátelství s novou žákyní Ernessou, tajuplnou, náladovou bledou kráskou s uhrančivým pohledem. S Ernessou jsou spojeny ponuré klepy, podezření a tajemství i řada hrozivých nehod. Školou se šíří hrůza a Lucy už neví, co je skutečnost a co je jen výplod zjitřené představivosti. Tajuplná, hrůzná atmosféra v sobě spojuje všechny děsy, touhy a úzkosti dospívání. Středobodem deníkových záznamů je jediná otázka: je Ernessa skutečně upír, nebo vypravěčka uvízla v horečnatém světě vlastní fantazie?

Vždycky si v té svojí várce beru alespoň nějakou oddechovku, kdyby mě už to všechno, co mám doma, vyždímalo. Je asi jasné, že po Osvětimské knihovnici se nějaká ta nemyslící literatura bude hodit. Knížka má relativně špatné ohlasy, ale někdo na ní zase pěje chválu, tak nevím. Slyšela jsem o ní už dříve, abych se přiznala, kdyby na mě nevybadla vystavená v sekci fantasy, tak po ní ani nepátrám. Nejspíš to bude žánrový průmer, pokud můžu soudit podle anotace.
A taky se zdá, že podle knihy je natočení film o.O (zjištěno při hledání obrázku obálky) Hodnocení mizerné, co si budem povídat, ale ohledně filmů na to nedávám. Takže se těším i na obrazový materiál :3Angelologie (Danielle Trussoni)
Anotace: Andělé a lidé kdysi zplodili potomky - a bylo to zlé plémě, které zatratil sám Bůh. Jenže oni stále žijí mezi námi… Evangeline byla malou dívenkou, když ji její otec přivedl do kláštera sv. Růženy. Zde žije tichým životem řádové sestry, dokud nedostane dopis s podivnou žádostí. Kdosi pátrá po šedesát let staré korespondenci mezi matkou představenou a slavnou mecenáškou Abigail Rockefellerovou. Ukáže se, že za druhé světové války podporovala skupinu angelologů spojených s klášterem pátrajících po mocných a zákeřných potomcích padlých andělů. Evangeline odhaluje po tisíciletí zuřící boj mezi andělskou rasou Nefilim a angelology, mezi které patřili i její rodiče. Neobvykle vysocí, krásní a zločinní Nefilim se od počátku civilizace pohybovali v zákulisí historie a usilovali o opětovné získání své bývalé moci. Percival Grigori je jedním z nich, pomalu však umírá na záhadnou nemoc. Je klíčem k jeho uzdravení lyra mytického Orfea, po které pátrají celé generace angelologů? Dokáže ho Evangeline zastavit, než svou strašnou sílu obrátí proti lidstvu? A zatím hluboko v jeskyni v nepřístupných bulharských horách dlí praotcové zlovolných andělů. Jejich smrtonosná záře proniká klecemi, v nichž jsou uvězněni tisíce let, a jejich hněv se stupňuje…

Tuhle knížku už jsem v ruce měla. Nepřečetla jsem ji čistě proto, že je to docela hustě popsaná bichle o více než 400 stranách a formát má větší než A5. Nejsem si jistá, jestli ji přečtu teď, ale chci alespoň zjistit, jestli za to stojí, nebo je tohle špatný směr mého hledání (nebo spíš mé posedlosti xD). Tématicky se zabývá poloanděly, ale myslím, že tohle bude náročnější četla než takový Pád a podobně.Slza (Lauren Kate)
Anotace: Nikdy nesmíš plakat...
Sedmnáctiletá Eureka od své milované matky ví, že její slzy mají sílu obnovit dávno ztracený kontinent Atlantidu. Nesmí nikdy uronit ani slzu! Při podivné nehodě její matka nečekaně umírá a Eureka pomalu ztrácí chuť do života. Potkává Andera, chlapce jehož oči jsou tyrkysové jako hlubiny oceánu, a který jí varuje před hrozícím smrtelným nebezpečím. Následně Eureka odhaluje starověký a děsivý příběh nešťastné dívky...
Strhující milostná epická sága plná ničivých tajemství a temné magie... ve světě, kde vlny potopy mohou každou chvíli spláchnout všechno, co je nám drahé. První díl nové série od autorky Andělů.

Autorka andělů se pustila do něčeho nového. Je to víceméně ten samý případ jako u Můřích deníku: kdyby na mě nevybafla, asi si jí nevezmu. Už proto, že jsem uvažovala, že si jí koupím a anotace mě spíš odradila než nalákala. Jsem dost zmatená z hodnocení knihy, abych se přiznala, takže netuším, co mám čekat. Vypadá to na lovestory jako prase a v pozadí sem tam cosi fantastického. Andělé s trochu jiným tématem. Ale dávám tomu šanci, třeba se pletu. Nepůjčila bych si knihu, kdybych jí nechtěla číst :DVypravěčka (Jodi Picoult)
Anotace: Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem - se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže - byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové.

Tak, to nejlepší nakonec, ne? :D Víte, proč jsem si tuhle knížku půjčila? Protože ji kdysi dávno četl jeden řidič autobusu a když jsem jí viděla, vzpomněla jsem si na to xD Zdá se, že to bude zase trochu k tématu druhé světové války, Osvětimi a podobně. Poníženě se přiznám, že to jsem zjistila až doma, o čem vlastně kniha je, tento můj výběr řídila obálka, i když to normálně nedělám. Hodnocení na databázi je dost pěkné, 93%, takže si od knihy celkem dost slibuju. Viděla jsem jí i u vícero lidí na blogu, recenze vesměs příznivé, zkrátka se na ní těším :)

Když se tak podíváte do výběru, mám buď naprosto pubertální knihy nebo literaturu, která člověku rozdrásá duši a donutí ho pohlednout až na dřeň jeho lidství, nic mezitím xD Zkrátka po mě nechtějte, abych vám řekla, co čtu. Nebo poslouchám, protože stejná jsem i ohledně hudby.

Snad se Vám výběr líbil ;) Kterou knížku byste si vy sami rádi půjčili a přečetli?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 28. září 2015 v 20:27 | Reagovat

Bohužel poslední dobou chodím do knihovny jen kvůli odborné literatuře. Ale chtěla bych si půjčit Cizinku :)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 29. září 2015 v 14:43 | Reagovat

Žádná z těch knih nevypadá špatně, i když já se zaměřuji na jiná témata. A také se mi moc líbí ty tvé názory, připadají mi hrozně vyspělé...

3 Pauline Monur Pauline Monur | E-mail | Web | 30. září 2015 v 21:43 | Reagovat

První knížka nevypadá špatně a Slzu jsem si taky už chtěla přečíst, na ten zbytek se nechystám. :) :D

4 Viola Viola | Web | 2. října 2015 v 7:22 | Reagovat

Ta první knížka nevypadá špatně, ještě jsem o ní neslyšela. A Vypravěčku jsem si koupila když jsem byla naposledy v knihkupectví, tak už se těším, až se k ní dostanu:)

5 Magna Magna | Web | 2. října 2015 v 9:55 | Reagovat

Pěkný výběr. Podle obálky mě nejvíc zaujala kniha Vzpoura andělů, ale podle obsahu se mi nejvíc líbí Můří deníky. Nejspíš si ji přečtu.

6 Casion Casion | Web | 2. října 2015 v 14:20 | Reagovat

Samé zaujímavé tituly. Som zvedavá čo povieš na Angelológiu, mňa kniha veľmi nebavila a ani som ju nedočítala, nesadla mi.
Vyprávěčka má vo všeobecnosti dobré hodnotenia, tak snáď to bude aj pravda a Slzu by som si rada prečítala :-)

7 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 3. října 2015 v 17:54 | Reagovat

Och aj ja milujem anjelov, síce som ich mala rada dávno pred SUpernaturalom, tuším ked som si prečítala knihu Pád? alebo ešte pred tým? to je jedno, knižky si rada prečítam, pretože mám naozaj rada anjelsku tématiku, takže dakujem za odporúčanie :)

8 Abigail Abigail | Web | 3. října 2015 v 21:44 | Reagovat

Opravdu zajímavý výběr, Můří deníky jsem nikdy nedočetla, možná to nebylo asi zrovna zábavné pro mě =) Ale ty ostatní vypadají zajímavě a slzu mám v úmyslu si přečíst =)

9 Eliz Eliz | Web | 6. října 2015 v 19:37 | Reagovat

Ani jednu knihu jsem bohužel nečetla.... Vypravěčka mě láká :)

10 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 16. října 2015 v 17:31 | Reagovat

Krásné knihy! :) Taky jsem byla tento týden úspěšná :D a Vypravěčka je super! Můžu maximálně doporučit! :)

11 Kate Kate | E-mail | Web | 5. listopadu 2015 v 20:18 | Reagovat

Slyšela jsem akorát o posledních dvou. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama