Královna Tearlingu

10. října 2015 v 21:51 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Královna Tearlingu
Originál: The Queen of the Tearling
Autor: Erika Johansen
Série: Královna Tearlingu (1. díl)

České vydání: Yoli, 2014
Překlad: Veronika Volhejnová
Formát: Brožovaná, 432 stran

Žánr: Fantasy (některé prvky historické a dystopie)


Anotace: Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.

Můj názor: Hned jako první věc musím říct, že mě u knížky naprosto uchvátil obal, který je ponechán původní. A byla to skvělá volba. Je vyvedený a jeho atmosféra přesně sedí atmosféře příběhu. Už jen proto bych po knížce sáhla.

Královnu Tearlingu jsem si půjčila z knihovny už dávno, jako jednu z těch "divokých karet" - jako knihu, která se mi může a nemusí líbit, o které skoro nic nevím. Četla jsem akorát pár recenzí, které byly vesměs pozitivní a nyní musím říct, že se nemýlily.


Tuto knihu si můžete představit jako jednu z těch výpravných, dobrodružných fantasy se zápisky z kronik (ty jsou na začátku každé kapitoly a dá se říct, že vám spíš tu hlavu popletou, než že by něco objasnily). Jenomže má také spoustu věcí navíc. Najdeme v ní něco z dystopie (ve vysvětlení vzniku Tearlingu) a samozřejmě z historie, protože Tearling i sousední země se nacházejí s pár vychytávkami přibližně v době středověku. Oblečení a chování lidí tomu odpovídá, ale nemusíte se bát nějakého vznosného jazyka, knížka je psaná jako YA, ale inteligentně a nemáte chuť postavám urvat hlavy.

Příběh se točí kolem Kelsey, 19 leté dívky, která se má po izolaci v lesích stát královnou Tearlingu. Je, přeci jen, dcerou předchozí královny. Jenomže její nástup provází řada potíží a ona sama si ze začátku není vůbec jistá, jestli přežije alespoň týden. Je si jistá jenom jednou věcí: že chce ve své zemi konat dobro. Píšu to hlavně proto, že anotace vám toho o knize moc neřekne. Roli zde hraje také magie, ale nenechte se zmást skoro pohádkovým vyzněním. Příběh je místy dost drsný. Ne jako Hra o trůny, ale...No, dobře, blíží se to. Jedná se ale o originální zápletku a všechno mi přišlo domyšlené, každý detail měl nějaký svůj účel.

Co se týče postav samotných, nenajdete tu moc postav, které by byly průhledné, u kterých si můžete říct, že o nich víte první poslední. I ten největší hajzl má svá tajemství a slabiny. To se mi líbilo, protože skutečně u každého si lze představit jeho minulost, sny, vidíte v něm osobnost a ne je shluk písmen jeho jména. Kelsea sama o sobě je sympatická hlavní postava, není krásná, zato všechno nahrazuje svojí inteligencí. Oblíbila jsem si tu hodně charakterů, i když vývoj
osudů některých z nich se dal předvídat (pokud dáváte pozor). Sice je konec překvapivý, ale nebudete z toho mít šoky ještě tři dny. Podle mě je první díl rozjezdem pro následující tři, jak jsem vyrozuměla. Ovšem je sakra zdařilým, dobře napsaným a komplexním rozjezdem. Rozhodně si plánuji další díly přečíst.

Někoho může možná vyděsit délka, ale já osobně knihu přečetla za týden. Je to čtivé a i když má svá hluchá místa, přes která se musíte prokousat, většinu času se nenudíte. Pozor si ale musí čtenář dát na to, že některé kapitoly jsou i z pohledu jiných postav, například regenta nebo hradního strážce Javela. Je to podstatné pro příběh, i když přávě tyto kapitoly jsou často ty, kterými se čtenář musí s námahou pročíst. Na druhou stranu, některá místa jsem četla víckrát, protože mě zasáhla takovým způsobem, že jsem nejdřív nechtěla věřit, že to v knize vážně je (ze začátku hlavně, když jsem si ještě myslela, že je to taková dobrodružnější pohádka). V knize hraje svou roli i válka, jak minulá tak budoucí a teprve u téhle knihy jsem si skutečně uvědomovala, jaké to muselo být peklo ve skutečných středověkých bitvách.

Celkově bych o knize mohla říct, že u ní čtenář musí popřemýšlet a občas dávat pozor, ale nudit se nebude. Je tu plno zvratů, zajímavých postav i situací a pozor! Není tu žádná přeslazená romance! Fakt, nekecám! Největší spoiler ever, Kelsea nesbalí prvního krasavce co se jí namane, vážení. Myslím, že už proto si tu knížku musíte přečíst. Když říkám, že se jedná o dobrodružnou fantasy s naháněčkami, znepřátelenými národy, počínající válkou a mladou královnou, která se snaží vládnout rozpolcené zemi, skutečně to myslím tak, že se jedná o kvalitní četbu. Autorka se tématu zhostila na výbornou.

Ukázka: Listování knihou pod obrázkem -> ZDE

Hodnocení: 9,5/10

- Půl bodu dolů je za ta občasná hluchá místa v kapitolách, které nevyprávěla Kelsea. Kvůli nim mi trvalo týden knihu dočíst, jinak bych jí měla hotovou mnohem dřív. Rozhodně knížku doporučuji k přečtení, jednak pokud máte rádi tento žánr, ale i tehdy, pokud jste jej ještě nezkoušeli. Královna Tearlingu je dobrým začátkem :)


Zajímavosti: Knížka bude možná zfilmována! A do hlavní role je prý (neověřené informace) navrhována Emma Watson. Pro mě osobně by to bylo zklamání, protože Kelsea je popisována jako podsaditější, tmavovlasá a dá se říct, že tuctová holka. Rozhodně ne sošný královský typ a nejsem si jistá, jestli je Emma, jinak skvělá herečka, samozřejmě, vhodná na tuhle postavu. Ale uvidíme ;)

Info: Jinak, v anketě ohledně recenzí vyšlo, že vám délka vyhovuje (drtivá většina), nebo že byste chtěli kratší. Pokusím se vyhovět oběma stranám: zkusím zkrátit, ale ne nijak znatelně, případně zlepším členění textu. Ale, ehm...Tahle recenze není o moc kratší, co? xD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 11. října 2015 v 17:42 | Reagovat

Kniha vypadá zajímavě, vypadá to na něco docela podobného jako mé Oko bouře. Nevím, jestli si oblíbím postavu, která chce konat jen dobro, ale nejspíš bude mít i své temnější stránky. Knihu si rozhodně seženu, děkuji za tip!

2 Abigail Abigail | Web | 11. října 2015 v 21:43 | Reagovat

Právě mám knihu půjčenou a celkem se na ni těším=) Pěkná recenze, nebyla moc krátká, ale kratší než obvykle, alespoň mi to tak připadalo =)

3 Casion Casion | Web | 12. října 2015 v 16:40 | Reagovat

O knihe som veľa počula a veeeľmi rada by som si ju prečítala, snáď sa k nej teda nakoniec aj dostanem! :D Obálka je krásna, v tom úplne súhlasím. Obsahovo neviem posúdiť, ale kniha ma rozhodne zaujala a je vidieť, že ti sadla :-)

4 Ettelwen Ettelwen | Web | 12. října 2015 v 21:36 | Reagovat

Už aby byl konečně druhý díl, zapomínám co bylo v tom prvním, ale pamatuji si, že se mi moc líbil :-D

5 Pauline Monur Pauline Monur | E-mail | Web | 13. října 2015 v 21:11 | Reagovat

Knížku jsem nečetla, ale zní to zajímavě, kdybych teď neměla doma dost knížek, který si chci přečíst, tak letim do knihovny, ale bohužel, nechci aby mi ležela doma, že jo. :D A ta obálka je fakt pěkná! :) :D
Mně ty recenze takhle vyhovujou! :) :D

6 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 15. října 2015 v 18:16 | Reagovat

Och.. knižka vyzerá sľubne, pravdepodobne si ju kúpim. Mám rada takéto príbehy. Film si rada pozriem, aj ked Emma v hlavnej úlohe.. neviem či mi sadne. Ja si prste hercov z HP neviem predstaviť v ničom inom ako v HP :D

7 Kate Kate | E-mail | Web | 5. listopadu 2015 v 20:28 | Reagovat

Hodně o ní slyším, a láká mě, ale bohužel se k ní stále nemůžu dostat. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama