Krycí jméno Verity (RC)

15. listopadu 2015 v 14:20 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Krycí jméno Verity
Originál: Code Name Verity
Autor: Elizabeth Wein
Série: Krycí jméno Verity (1. díl)

České vydání: CooBoo, 2015
Překlad: Petr Eliáš
Formát: Vázaná s přebalem, 352 stránek

Žánr: Historický román


Anotace: 11. října 1943 se nedaleko Paříže, v okupované Francii, zřítilo britské špionážní letadlo. Jeho pilotka a pasažérka byly nejlepší přítelkyně. Jedna z dívek má naději, že přežije. Druhá hru o život prohrála dříve, než začala.
Když Verity chytne Gestapo, myslí si, že nemá žádnou šanci na přežití. Jako tajný agent chycený na nepřátelském území zažívá nejhorší noční můru jakéhokoliv špióna. Nacisté ji ale ihned nezabijí, dají jí na výběr: Buď jim odhalí sovu misi, anebo ji strašlivým způsobem popraví.
A ona se rozhodne říct jim pravdu. Avšak ne takovou, jakou očekávají.
Na každém kousku papíru bojuje Verity o svůj život. Odhaluje svou minulost, vypráví, jak se skamarádila s pilotkou Maddie. Lituje svého selhání a ukazuje svou kuráž a zoufalou touhu dostat se domů. Ale budou její odhalení stačit SS? Pomohou jí její tajemství přežít?
Krycí jméno Verity vypráví trýznivý a zároveň nádherný příběh o silném přátelství, které je zkoušeno děsivým nepřítelem.


Můj názor: Knížku jsem si chtěla přečíst hned po oznámení, že bude vycházet. Poslední dobou ráda čtu historické romány z druhé světové války, zvláště takové, které jsou moderně zpracované i pojaté. Přesně takovou knížkou je i Krycí jméno Verity, i když jsem teda příběh původně očekávala o trochu jiný.

Víc než o válku samotnou tu jde o přátelství právě Verity, které je zajatá gestapem ve Francii a nucena sepsat, co chtějí vědět, a Maddie, pilotky, která ji ve Francii vysadila jako špiona. Samozřejmě po Verity požadují takové věci, jako je poloha letišť nebo britské obranné složky. Verity totiž vojensky patří k Velké Británii, ačkoliv je původem hrdá Skotka.
Ona má trochu jiný záměr, ačkoliv skutečně zrdadila a s prozrazeným infromací souhlasila. Místo suchých informací nám a především nacistům podává celistvý příběh především o tom, jak se seznámila s Maddie, svou nejlepší kamarádkou.

Celý příběh je prolínání současného osudu Verity s její minulostí. Je zajímavé sledovat, jak na relativně jednoduchou otázku nacistů dokáže odpovědět celým výčtem událostí, které ji a Maddie stmelily dohromady. Nejdříve ji v příběhu vůbec nevidíme, až později, když sama sebe nazve Královničkou a vypráví o sobě ze třetí osoby. S Maddie si vyprávějí o tom, čeho se nejvíce bojí. Sdílejí spolu jak současný válečný život, tak ten, který jim patřil předtím, než byla jejich země nucena bojovat. Je smutné i vidět, jak na některé strachy v průběhu knihy skutečně dochází.

Kniha je rozdělena na dvě části: Verity a Kittyhawk. Asi už jste pochopily, že Verity je Královnička (vlastním jménem Julie) a Kittyhawk Maddie. Maddie je po zřícení letounu (či spíše nouzovém přistání) ve Francii živá a zdravá, takže musí vymýšlet, co bude dál. Jejich společný osud totiž ještě zdaleka nekončí. Zdálo se mi, že v určitém ohledu měla Maddie o trochu těžší úděl, ačkoliv Verity byla ta zajatá. Z Maddiina pohledu potom vidíme příběh dovyprávěný.

Ačkoliv je knížka ze začátku poměrně optimistická, dál to tak rozhodně nepokračuje, ale nechci vám příběh prozradit. Druhá světová válka byla těžké období a navíc, pokud jste pilot nebo špion na nepřátelském územi, je to ještě nekolikanásobně horší. Do knihy jsem se nejdříve nedokázala pořádně začíst, dělalo mi problémy se vžít do příběhu Maddie, protože mě z více zajímal pobyt Verity u gestapa. Až když se události ve vyprávění Verity začaly přiostřovat, kniha nabírala na obrátkách a byla čím dál tím lepší. Dokonalé byly popisy válečných událostí, zavedené do detailů tak, že není pochyb o autorčině zdatnosti v tomto oboru (sama má pilotní průkaz).

Co se mi nelíbilo byl právě vleklý začátek. Navíc mi občas Verity připadala trochu necitelná, myslím, že její strach a pocity mohly být v některých pasážích popsány barvitěji. Já vím, že ta schopnost postavy vtipkovat, i když ji mučí, se někomu zdá super, ale mě připadala akorát nerealistická, nesedělo mi to k ní z jejího vyprávění. Je možné, že právě tam ležela její proměna, to, jak se změnila. Možná je to mnou, ale v některých chvílích bych radši držela pusu, než plivala gestapu do tváře urážky a pak se děsila, že mě zabijí petrolejem. Taktéž těm, kteří ji zajali a hlídali, mohlo být dáno trochu více prostoru, občas působili ploše.

Jazyk byl současný, dělení na kapitoly i jednotlivé sekce vyprávění přehledné, tomu nic vytknout nemůžu. Autorka i jednotlivé dny Verity datuje, ty u Maddie už ne, což byla trochu škoda.

Nakonec bych řekla, že knížka mě dojala, donutila mě se zajímat o válku z trochu jiného úhlu pohledu. Nebudu říkat, jak mi otevřela oči. Je to prostě krásně napsaný smutný příběh o síle přátelství i před vzdálenost, odloučení nebo nacistickou hrozbu vznášející se nad ponurým světem.
Určitě doporučuji k přečtení, pokud vás toto téma alespoň trochu zajímá. Sice se v knize vyskytují místy detailnější popisy právě letadel a letectva, ale osobně mi to nevadilo, přišlo mi, že to do příběhu patří.


Ukázka: ZDE -> Stačí kliknout na Listování v knize

Hodnocení: 8,5/10

- Body strhávám za vleklý začátek a připomínky k popisu postav, ale jinak, po stránce příběhu a rozvržení není vůbec co vytknout. Autorka píše o druhé světové válce zdatně, poutavě a zapáleně. Donutí vás skutečně něco cítit, uvědomit a představit si situaci postav, jež popisuje. Je to určitě silná kniha, jedna z nejlepších na tohle téma, které jsem četla a určitě doporučuji.Zajímavosti: CooBoo ke knížce vydalo ČESKÝ trailer. Mě osobně se fakt moc líbí, dokonale na knížku sedí a přijde mi i dobře zahraný ;)Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství CooBoo a za zprostředkování nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 15:15 | Reagovat

Knížky o vojne a tejto tématike mám celkom rada a príbeh ma zaujal. Tvoja recenzia a článok ma dosť navnadili si knížku kúpiť. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama