Temnou chodbou

20. prosince 2015 v 15:34 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Temnou chodbou
Originál: Down a Dark Hall
Autor: Lois Duncan
Série: -

České vydání: Baronet, 2013
Překlad: Jiřina Stárková
Formát: Vázaná, 176 stran

Žánr: Horor (lehčí kalibr)


Anotace: Šestnáctiletá Kit Gordyová nastupuje se smíšenými pocity do prestižní internátní školy na americkém venkově. Při prvním pohledu na Blackwoodské sídlo ji proti její vůli zaplaví pocit úzkosti, nicméně je... rozhodnutá se s tajemnou atmosférou budovy smířit, přestože se v nedaleké vesnici šušká, že v sídle straší.
Ke Kitinu úžasu jsou ke studiu přijaty už jen další tři dívky, v nichž se záhy probudí mimořádné umělecké nadání, k jakému předtím neměly sklony, a Kit pronásleduje noc co noc líbezná, ale vtíravá hudba, jíž se nedokáže zbavit ani ve dne. Když se připojí podivné, znepokojující sny, začnou se ztrácet dopisy, které studentky posílají svým blízkým a kamarádkám, a personál sídla podá hromadnou výpověď, dívky si uvědomí, že něco není v pořádku...

Můj názor: Knížku jsem přečetla za jeden den, ani to ne. Dejme tomu, že za takových 5 hodin. Bez přestávky jsem jí četla, dokud nebylo hotovo, a už to by vám mohlo napovědět, jak se mi asi líbila.

Temnou chodbou je horor, ale poněkud odlehčenějšího kalibru, možná trochu zabíhá do psychologického románu. To vše zvládá na méně než dvou stovkách stran. Autorka knížky je renomovanou a zkušenou spisovatelkou, což třeba mě osobně překvapilo. Myslela jsem, že kniha je spíše začínajícího nebo neznámého autora, ale pokud znáte například Hotel pro pry (film vyšel podle knižní předlohy), tak se jedná právě o knížku Lois Duncan.

Samotný děj se odvíjí docela tradičně: šestnáctiletá dívka jede na internátní školu, samozřejmě bez své nejlepší kamarádky a vůbec se jí tam nechce, protože škola je divná. Samozřejmě je také nějak zvláštní, ale sama to do té doby neví. Podobný scénář bychom mohli najít kde tu. Zajímavé to začíná být, až když autorka jemně naznačuje blížící se problémy. Dveře se dají zamykat jen zvenčí, brána do objektu školy je zavřená... Čtenář už začíná tušit problémy. Nemůžu říct, že mě z knihy přímo mrazilo v zádech, ale svíravému pocitu kolem žaludku se určitě nevyhnete. Ale být vámi, nečtu si anotaci na přebalu. Připravíte se o překvapení (anotace na přebalu není stejná jako ta zde).

Postav se v knize vyskytuje pomálu (na takovém počtu stran se ani nic jiného čekat nedá), tři učitelé a čtyři studentky, plus nějaké ty další, které nehrají až takovou roli. Hlavní hrdinka je nakonec asi ze všech nejsympatičtější, ale ne proto, že by byla tak skvělá, spíš proto, že autorka všem ostatním postavám dala nějaké záporné vlastnosti a Kit, hlavní hrdince, je odepřela. Není to vidět u mnoha knih, ale tady se stalo, že vedlejší postavy mají propracovanější psychiku než postava hlavní. Je tu vidět i nějaký pokus o romanci (mezi Kit a sexy mladým učitelem hudby), ale je tam tak násilně vecpaný, že se ani nedá brát vážně.

Jak se příběh blížil k závěru, začalo se to komplikovat a občas byl děj i trochu složitý na pochopení. Některé věci mi připadaly nedotažené. Například, dům (v němž se nacházela škola) dřívě patřil rodině, z níž většina uhořela a jediný otec zůstal naživu. Příběh rodiny byl zmíněn, ale zdálo se mi, že se z něj dalo vykřesat daleko víc. Vlastně se dá říct, že to, co autorka mohla prodloužit, zkrátila a naopak pasáž, která byla všem zřejmá i bez vysvětlení, prodloužila. Dost mě to mrzelo, protože jinak by bylo zaděláno na skvělý hororový román.

Ale abych jen nekritizovala, kniha se výborně četla, děj plynul, ačkoliv k němu mám výhrady. Je vidět, že autorka je zkušená, ale možná si mohla s tématem víc pohrát. Podle mě by nevadilo přidat sto nebo padesát stran navrch a dovršit započaté věci. Obálka je taktéž přijemně zpracovaná. Po stylistické a estetické stránce si není vůbec na co stěžovat. Pokud máte rádi tento žánr a hledáte lehkou knížku na pršavé odpoledne, je tohle může být ta pravá.


Ukázka: Ze stránek Baronetu - ZDE

Hodnocení: 7/10

- Body strhávám za to, co už bylo zmíněno výše: kniha byla v podstatě spíše kapitolovou povídkou než románem, abych tak řekla, ale zatraceně dobře se četla. Kdyby se některé věci dotáhly do konce a lépe vysvětlily, bez váhání by to bylo deset z deseti. Takhle knížka bude psychologicko - hororovou oddechovkou, kterou si asi znovu nepřečtu, ale jejího čtení vůbec nelituji.

Zajímavost: Podle stránek nakladatelství byla filmová právě zakoupena společností Stephenie Meyerové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Camilla Říhová Camilla Říhová | Web | 20. prosince 2015 v 20:54 | Reagovat

Velmi pěkná recenze :)
Bohužel mívám v noci noční můry a tak se tématatice "horor" raději vyhýbám :)
A chválím za to, že si vložila i ukázku z knihy! :)

2 Wek Wek | Web | 20. prosince 2015 v 22:52 | Reagovat

hezké recenze, přečetla bych si knížku, kdybych neměla potom noční můry :D ale zaujala mě :)

3 Casion Casion | Web | 22. prosince 2015 v 18:45 | Reagovat

Vyzerá to pomerne zaujímavo, hororové knihy veľmi nečítam, ale táto nevyzerá zle :-)

4 Pauline Monur Pauline Monur | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 15:30 | Reagovat

Pěkná recenze:) Já když jsem si tuhle knížku půjčovala z knihovny a přečetla jí taky docela za krátkou dobu, tak jsem z ní měla fakt skvělé pocity.. no asi bych si ji mohla půjčit znova a uvidím, jestli se mi bude pořád tak líbit:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama