Rudá královna (RC)

25. února 2016 v 0:33 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Rudá královna
Originál: Red queen
Autor: Victoria Aveyard
Série: Rudá královna (1. díl)

České vydání: CooBoo, 2015
Překlad: Alžběta Kalinová
Formát: Vázaná s přebalem, 360 stran

Žánr: Dystopická fantasy (YA)

Recenze psána pro knižní obchod MEGAKNIHY.CZAnotace: Vydejte se na dobrodružnou cestu do země, kde na barvě krve záleží. Čeká na vás strhující příběh Mare Barrowové, sedmnáctileté dívky patřící mezi Rudé, prosté občany žijící pod krutovládou Stříbrných, válečníků s božskými schopnostmi a stříbrnou krví. Napínavý světový bestseller o tom, že se sílou je nebezpečné si zahrávat. (Zdroj: ZDE)


Můj názor: Rudá královna vzala pulty knihkupectví doslova útokem. Než jsem se nadála, byla všude. Kamarádky o ní vyprávěly, vyskakovala na mě z úvodní stránky každého druhého blogu. Proto jsem se na vlastní kůži musela přesvědčit, co za tím vlastně vězí a jak se kniha bude pozdávat mně.

Na začátku máme představený svět. Fanouškům dystopií jistě neujde určitá podobnost s Hunger Games nebo Selekcí. Jde především o typy postav: hlavní hrdinka, která je vržena do cizího světa, mladší sestra, nejlepší kamarád a samozřejmě také sličný mládenec, který uchvátí srdce hrdinky. Tohle už známe.

Ovšem pokud se přeneseme přes podobnosti, čeká na nás zajímavý, ostrý příběh. Svět rozdělený krví, elitní Stříbrní, kteří se hodnotí podle síly a krutosti. Rudí, kteří mají za úkol sloužit a umírat v nekončící válce. Princezny, které nejsou ani zdaleka křehkými květinkami, jak tomu u princezen obvykle bývá. Celý královský dvůr je místem plným intrik a uprostřed toho všeho se Mare Barrow potýká se dvěma princi, Calem a Mavenem. Milostný trojúhelník byl, je a bude hnacím motorem většiny dystopií a zde tomu není jinak. Mimo to však v sobě Mare objeví něco, co by jako Rudá rozhodně mít neměla a způsobí daleko víc problémů a povyku, než by se dvoru líbilo.

Mare samotná jako postava je svá, trochu neotesaná a občas poněkud nedotažená, ale je z postav, které čtenáři nevadí a se kterými může příběh prožívat. Cal s Mavenem jsou oheň a voda. S jejich charaktery si autorka hezky vyhrála, možná více než s hlavní postavou. Ukazuje v nich povrchní, královskou stránku, ale i tu, která se skrývá za dveřmi jejich komnat. Ale jak je i v knížce řečeno, každý může zradit a nic není takové, jak se zdá. Temné dvorní komploty nabírají na obrátkách především v závěru, čímž se naskýtá prostor pro další pokračování, které CooBoo plánuje vydat snad v nejbližších měsících.

Autorka píše svižně, čtivě, má osobitý styl a rychle si na něj zvyknete. Příběh je vyprávěn v první osobě. Osobně mi trvalo se zorientovat v prostředí. Na jednu stranu se zdá, že se jedná o středověk, ale poté vstoupí na scénu auta a moderní vymoženosti. Snad bych dala přednost spíše jednomu nebo druhému, takhle je poměrně obtížné si svět nějak představit, zasadit do kontextu, ale na druhou stranu, je o to zajímavější sledovat, jak si korunní princ osedlá motorku.

Není pochyb o tom, že tento žánr je dnes na svém vrcholu. Příběh má vše: romantiku, dvě nesourodé společenské vrstvy, boj utlačovaných proti svým vládcům a uprostřed toho všeho mladá hrdinka, která je klíčem k tomu všemu. Pokud bažíte po originalitě, nejspíš hledáte špatně. Jestli ale toužíte po příjemném, rychle plynoucím čtení, pak je Rudá královna právě pro vás, zvláště pokud holdujete dystopiím a YA žánru celkově. Nebudete litovat. Knížka má v sobě něco silného, co vás prostě donutí číst, co vás donutí příběh prožívat.


Ukázka: Na stránkách nakladatelství CooBoo -> ZDE

Hodnocení: 8,5/10

- Musím vytknout mírně přeplácaný svět, ono spojení moderny se středověkem mi prostě nesedělo tak, jak bych si přála. Plus ještě srovnání s Hunger Games, které mi neustále rezonovalo v hlavě. Jinak se ovšem jednalo o skvělé čtení a za zvrat na konci dávám samostatně 11 bodů z 10. Máte se rozhodně na co těšit ;)


Zajímavosti: Elizabeth Banks, kterou můžete znás jako Effie Trinket z Hunger Games, se rozhodla ujmout režie filmové adaptace Rudé královny. Herci zatím známi nejsou, ale můžeme se určitě těšit :)


Megaknihy.cz

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knižnímu obchodu Megaknihy.cz
Knihu si můžete zakoupit ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 25. února 2016 v 14:25 | Reagovat

Kniha sa mi páčila, čítala sa dobre a rýchlo a hoci sa občas dalo predvídať čo sa stalo, súhlasím s tvojím hodnotením. Vydarená recenzia :-)

2 ~Freya ~Freya | Web | 26. února 2016 v 15:07 | Reagovat

Tak táto kniha vyzerá naozaj zaujímavo. Hádam sa k nej za svojho života dostanem, keďže môj to-read list je nekonečný :D

3 Magna Magna | Web | 26. února 2016 v 20:31 | Reagovat

Recenze se ti moc povedla :-) . Kniha mě v celku zaujala, přidám si jí do seznamu knih, které si přečtu.

4 Renaiti Renaiti | Web | 28. února 2016 v 14:37 | Reagovat

Musím říct, že o Rudé královně jsem toho slyšela opravdu hodně, toho dobrého i špatného. Vím, že někdo ji úplně zbožňoval a druhému se prostě nelíbila. Už jen kvůli tomuto faktu jsem byla po celou dobu na vážkách, jestli se do knihy pustit nebo ne. Ale musím říct, že jsi mě nakopla tím prvním způsobem :-D :-) Ihned jak bude trocha času si jdu tento titul koupit. Tvoje hodnocení je opravdu úžasné, obzvláště jsi mě tedy navnadila s tím, když jsi se zmínila o tom, jaký povedený konec kniha má :D  :-)...

5 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 6. března 2016 v 19:37 | Reagovat

Knihu mám doma, ale ještě jsem se k ní nedostala (všichni mě teď asi ukamenují) ale jsem ráda, že si ji pozitivně hodnotila takže se na ni můžu těšit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama