Já, pisálek #5 - Žánr

29. června 2016 v 19:19 | Eliza |  Projekty

5) Žánr
- Jaký žánr příběhů obvykle píšeš?
- Držíš se striktně jednoho žánru, či žánry střídáš?
- Je nějaký žánr který vysloveně nemáš rád/a?
- Co mísení žánru, děláš to často, že spojíš několik žánrů dohromady?
- Většina lidí píše stejný žánr, který nejraději čte - a poslední dobou je velmi oblíbený dystopický žánr. Napsal/a jsi někdy nějakou dystopii či se k tomu chystáš?


- Oooobvykle se zaměřuju na fantasy, sci-fi nebo horor. Dá se říct. Tohle je taková svatá trojice. Někdy se mi tam přimíhá i příběh z reálného života (teenage dramata a podobně). Ona si múza sama řekne.

- Jak už je z předchozí odpovědi jasné, nedržím, i když můžu říct, že preferuju fantasy. Přijde mi, že je tam nejvíc variant, nejvíc volnosti, prostor pro otevřenou fantazii a myšlenky. Ráda ale žánry vystřídám, jinak by to byla nuda. Znuděný pisálek je nesnesitelný pisálek.

- Nemám ráda romantiku. Asi ups? Popravdě řečeno, ani detektivky mě až tak nelákají, ale nemám s nimi problém. Jde jen o to, že je nečtu ani nepíšu. Ale romantika, kde se dva hrdinové zamilují a v průběhu příběhu jim v tom pořád něco brání, to není pro mě. Obvykle při takových příbězích trpím, protože mi logika velí naprosto opačné věci než hrdinům (většinou vělí "vykašli se na toho vola, stejně za to nestojí a opustí tě za dva týdny kvůli sekretářce"). Sama dost dobře nedokážu vystihnout romantickou atmosféru, ale třeba mě to časem zasáhne. Kdo ví.

- To je právě ono, obvykle se mi do povídky zamíchá X žánrů. Trocha romantiky (...moc ne no), někdy trocha detektivky (že mě za příklady napadají pořád tyhle žánry) ... Ve fantasy se promítne horor, například. Myslím, že pokud píšete o dracích a hradech, nejde tam dot dobře nacpat sci-fi, ale hej, dějou se různý věci. Něco se dá dát dohromady, něco ne. Když píšu, většinou až tak nehlídám, kam tím žánrově směřuju.

- Dystopii ráda čtu, to je pravda, ale sama ji nepíšu. Zatímco u fantasy i když člověk omylem "kopíruje", dá se z toho ještě vybruslit, u dystopie to naprosto jasně bije do očí. Říkejte si co chcete, ale Hunger Games, Divergence a další...Všechno to je na podobném základu, sem tam nějaká změna, ale je to vidět. Nemůžu dystopii psát, protože dobře vím, že bych se odrážela právě od těchto knih a nejspíš by to nebylo nic moc originální, ne tak, jak bych já chtěla. A to mi přijde škoda.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 21. července 2016 v 15:58 | Reagovat

Myslím si že ohledně dystopie máš naprostou pravdu. Souhlasím se vším co jsi napsala, protože je pravda že je to vždycky stejné.
A také nechápu tu logiku romantických "zápletek", ale narozdíl od tebe nemusím ani fantasy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama