Ledový drak

26. července 2016 v 16:20 | Eliza |  Recenze knih
Název knihy: Ledový drak
Originál: The Ice Dragon
Autor: George R. R. Martin
Série: /

České vydání: Argo, 2015
Překlad: Lenka Němečková
Formát: Vázaná, 128 stran

Žánr: Fantasy pohádka


Anotace: Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit. Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.


Můj názor: Pokud si přečtete anotaci, máte celkem slušnou představu, jak děj v knížce vypadá. Ačkoliv je i přesto zajímavý, věřím, že to není hlavní podstatou knihy. Pokud hledáte od Martina něco s propracovaným dějem, Hra o trůny je jasná volba. V této pohádkově laděné knížce jde ale spíš o pocity a nálady, minimálně podle mého názoru.

Celým příběhem se nese melancholie zimy a Adařiny povahy. Přestože je hlavní postavou, v podstatě se moc neprojevuje, zato máme dokonalý průhled do jejího podvědomí. Zajímavé je, že i když víte, co se malé dívence honí hlavou, ve skutečnosti je tu pořád prostor pro tajemství. Nad čím přemýšlí? Proč tak moc miluje svého draka? Cítí vinu na tom, že její matka zemřela? To nedokážete říct. Adara neustále očekává zimu a svého draka, upíná se k tomu a doufá v to. Připomínala mi trochu Starky, svou oddaností zimě, svojí divokostí.


I když je děj de facto umístěn do Západozemí (není přímo řečeno, spíš můj předpoklad), nemá s ním v podstatě moc společného. Zemi sužuje válka a draci jsou bojová stvoření, ale kromě takových náznaků není více méně řečeno nic, co byste si mohli s Hrou o trůny spojit. Dominantou je tu Ledový drak, mezi obyčejnými lidmi hrozivá pověst a monstrum, ale pro Adaru příslib mrazů, zimy a všeho, co miluje. S drakem si v útlém věku vytvoří silné pouto, léta na jeho hřbetě. Je to jejím malým tajemstvím. I díky oddanosti draka k ní nakonec zachrání svůj domov, ale za obrovskou cenu, kterou musí zaplatit oba dva. Konec knihy je jedním z nejsmutnějších, které jsem četla ne proto, že by vše skončilo špatně, ale proto, že to skončilo na oko dobře, ale pozorný čtenář ví, že bylo ztraceno daleko víc než životy nebo budoucnost Adary a její rodiny. Kniha je vyzněním pohádka, má i větší písmena a spousty ilustrací, ale řekla bych, že její zprávu pochopí spíše starší čtenáři.


Kromě nádherných ilustrací, které jsem si okamžitě zamilovala, se mi na knize nejvíce líbil právě ledový drak, posel zimy. Je popisován jako něco nádherného nedotknutelného, napůl skutečného. I ve světě, kde jsou draci vlastně docela běžnou věcí, byl něčím mimořádně mystickým a Adara zrovna tak. Napůl dítě, napůl zima. Byli stvořeni jeden pro druhého.

Kniha mi připomněla Malého prince, kdy sice čtete slova, ale musíte přemýšlet nad jejich významem, abyste poselství knihy skutečně docenili. Ledového draka jsem přečetla během hodinky v knihovně, naprosto mě uchvátil a nedokázala jsem se odtrhnout. Myslím, že ve mně toho dost zanechal, což je skoro legrační když si pomyslím, že jsme spolu strávili tak krátkou chvíli. Tato knížka dokazuje, že Martin není jen mistr záplatek a plného děje, ale také umí pracovat s jemným příběhem a filosofií svého vlastního světa.


Ukázka: Na stránkách Kosmas: ZDE

Hodnocení: 9/10

- Knížka vypadá pohádkově, ale je v ní daleko víc, než by si mohl dětský čtenář všimnout. 10 by bylo moc vysoké hodnocení, přeci jen, trochu víc propracované to ještě být nejspíš mohlo, ale jinak mě příběh zasáhl, filosofie knížky se mi líbila a uchvátila mě. Myslím, že jí můžu vřele doporučit všem, co mají rádi G.R.R. Martina a Hru o trůny obecně, ale i těm, kteří jen milují draky a rádi se zasní a popřemýšlí si nad melancholií zimy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 26. července 2016 v 20:42 | Reagovat

O knihe počujem prvýkrát, takže ti ďakujem za tip :-) Vyzerá to ako príjemné čítanie a ja by som si ju rada prečítala.

2 Abigail Abigail | Web | 27. července 2016 v 9:57 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. Díky za recenzi, zaujalo mě to =)

3 ~Freya ~Freya | Web | 27. července 2016 v 18:11 | Reagovat

Ten názov je dosť dobrý :) Aj obsah vyzerá zaujímavo. Snáď sa ku knihe čoskoro dostanem :)

4 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 28. července 2016 v 14:51 | Reagovat

pěkné

5 Mischelle Mischelle | Web | 28. července 2016 v 16:11 | Reagovat

Kniha vypadá fajn. Díky za typ, co si přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama